Најновије

БИВШИ ТРАМПОВ САВЕТНИК: Трамп је аномалија у политици САД! Руси могу да се радују, а што се тиче Балкана...

"Бајден неће одустати од Балкана, била би грешка да Балкан препусти Европи", порука је Џона Болтона, бившег саветника за националну безбедност САД. Болтон у интервјуу за Н1 такође анализира дешавања 6. јануара на Капитол Хилу, будућност Трампа и републиканаца, али се осврће и на нову администрацију САД и њене челне људе.

Џон Болтон (фото: Јутјуб)

“Јако добро се сећам улоге коју је деведесетих преузео у Конгресу поводом конфликта у Југославији, посебно у Босни и Херцеговини, али и региону као целини. Не мислим да ће од тога одустати и рекао бих да је његова номинација за три главна званичника у Стејт Департменту, некога ко је стручњак за Русију, секретар за Европу у време Обамине администрације, нам показује да гледе Русије, Украјине, источне и централне Европе као целине, да ће бити доста пажње, да ће Тори Мален водити доста јаку политику. Био бих изненађен да Бајден покуша делегирати одговорност Европској унији. Сматрам да би то била грешка. Бог благословио канцеларку Меркел. Сматрам да је ово од виталног значаја за САД, као и народа на Балкану да покушају завршити посао доношења мира и стабилности у региону, како би економски напредак био могућ и мислим да би то требало бити главни приоритет и за САД“, казао је Болтон за Н1.

На питање како гледа на догађаје од 6. јануара када је бесна руља напала Капитол Хил, Болтон наглашава да је то тужан дан за САД.

„Мислим да нико никада није ни помислио да ћемо ишта слично видети. Било је довољно лоше то што су неки чланови Представничког дома и Сената покушали оспорити резултате електорског колеџа. То је супротно Уставу и нешто је у шта Конгрес не би требао бити увучен, осим церемонијално. То је било довољно лоше. Али, наравно, тада актуелни председник је охрабрио руљу да упадне у Конгрес, да га покуша спречити да заврши тај процес. Било је то заиста неприхватљиво. Тешко је заборавити сцене како ова руља дивља кроз зграду Капитола. Ипак такође мислим да је важно, посебно међународно, да људи то виде и поштују. Нема тога што то оправдава. Што се тиче публике, била је релативно мала. Без сумње је то био катастрофалан неуспех безбедности. Око зграде Капитола незамисливо лоше је планирано. А људи су страховали од још више насиља на дан инаугурације председника Бајдена у Вашингтону или главним градовима 50 савезних држава, скоро нимало насиља се није десило, осим у Орегону, у Портланду, а што је било левичарско насиље”, рекао је Болтон.

„Сматрам да колико год да су трагични били догађаји 6. јануара, надам се да је то последњи феномен Трампове администрације. Мислим да је Доналд Трамп аномалија у америчкој политици. Његов одлазак са сцене нам на неки начин омогућава да се вратимо некој нормалности. Мислим да је то широко уврежено мишљење”, рекао је казавши да је оптимиста да САД може наставити са политиком на неким нормалним стазама, “сада када Трампа више нема“.

Болтон је за Н1 анализирао и тим који је оформио амерички председник који ће бити задужен за спољну, безбедносну и одбрамбену политику у наредне четири године.

“Указали сте на веома значајне факторе. Многи од ових људи су на највишим позицијама били блиски Бајдену деценијама. Ентони Блинкен је за њега радио више од 20 година. Џејк Саливен је за њега радио у време Обамине администрације, када је био потпредседник. Чак и они који никада нису за њега радили, били су са њим колеге у Сенату 30 година. Група је то људи који се познају, заједно су пре радили. Мислим да су понекад склони ономе што се понекад назива групним размишљањем. Прошли су кроз ово толико пута пре, а и путовали су изван свог балона. Ипак, мислим да ће им бити тешко, како буду долазили у уред, да схвате колико су се ствари промениле од 2016. године, кад је Трамп изабран, у вези с Русијом на пример, Кином, Ираном или Северном Корејом“, истакао је Болтон.

Занимљиво, председник Бајден је јуче разговарао с Владимиром Путином, телефонски. А према саопштењу Беле куће, разговарали су о соларној енергији, хаковању, мешању у америчке изборе, хапшењу Алексеја Наваљног, као и бројним другим питањима о којима Републиканци, једнако као и Демократе, критикују Москву.

“Али, оно што су Бајденови људи покушали рећи јесте: погледајте колико је он од Трампа другачији, стао је и суочио се с Русијом. Истовремено, Бајден је пристао да се продужи споразум о контроли наоружања, без икаквих промена у наредних пет година. Нешто чему су се Руси вероватно обрадовали, када су чули добре вести. То су сигурно квалификовани људи за ове позиције. Али, да ли ће разумети комплексност ове нове околине с којом се суочавају, остаје да се види. Мислим да ће се водити дуги разговори у САД о домаћој и спољној политици у наредне четири године. Видећемо шта ће се десити“, наводи Болтон.

А католичком свештенику црква није опростила што је истеривао ђавола из америчких избора, ево шта су му урадили и погледајте његов егзорцизам ОВДЕ.

Извор: Н1

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА