„Ниво загађености минама је веома висок. Само у престоници Степанакерту смо од 27. септембра открили и деактивирали око 30-40 хиљада муниције“, рекао је Месропјан.
Он је истакао да се током тражења муниције, која се појавила након новог заоштравања сукоба у Карабаху од 27. септембра, тим за уклањање мина наилази на експлозивне предмете који су остале у земљи још од првог рата у Карабаху почетком 90. година прошлог века.
„Имамо посла за још 15-20 година. А можда и више“, рекао је директор.
Раније је јављено да су стручњаци Међународног центра за уклањање мина Министарства одбране Русије открили и неутралисали више од 16 хиљада експлозивних направа на више од 400 хектара територије у Нагорно-Карабаху.
Крајем септембра у Нагорно-Карабаху су настављена борбена дејства, која су представљала наставак дугогодишњег сукоба и довеле до жртава међу цивилним становништвом. Стране су неколико пута покушале да закључе примирје, али је успешан био тек трипартитни споразум постигнут у ноћи 10. новембра. Уз посредовање Москве, Азербејџан и Јерменија су се договорили да у потпуности прекину ватру и размене заробљенике и тела мртвих. Јереван је такође предао Бакуу Келбаџарски, Лачински и Агдамски рејон. Осим тога, у региону су стационирани руски мировњаци.
Руски маневар у Калињинграду ће променити баланс снага у Европи! Више о томе ОВДЕ.
Извор: rs.sputniknews. com