Према Уставу Црне Горе амбасадоре и друге дипломатске представнике поставља и опозива председник државе, а Ђукановић каже да ни највиши државни акт, као ни закон не прописује рокове у којима председник поставља и опозива амбасадоре и шефове других дипломатских представништава.
У председничком саопштењу достављеном Танјугу се наводи да је не мање важно да председник државе поставља и опозива амбасадоре на предлог владе и уз мишљење одбора Скупштине надлежног за међународне односе.
Он сматра да је предлог за опозив седам амбасадора Црне Горе "врло значајно питање, које је неупитно изискивало примену ове одредбе Закона о спољним пословима".
Позивајући се на досадашњу праксу, Ђукановић указује да је позив амбасадора, осим због окончања мандата, изузетно ретка и подразумевала је достављање образложеног Предлога министра спољних послова Кадровској комисији владе.
Ђукановић истиче да би за овакву одлуку сваки озбиљан државни орган дао образложење.
Посебно, каже, ако се узме у обзир да се предлози владе за опозив седам амбасадора и комплетан материјал који је достављен, у суштини, састоје од једне реченице: „да се амбасадор опозове са дужности изванредног и опуномоћеног амбасадора Црне Горе...“, уз уредно побројана имена.
Председник је због тога препоручио да се у реализацији "неупитних политика нове већине", користе коректна и у политичкој и демократској пракси уобичајена образложења.
Када ће бити изгласан нови Закон о слободи вероисповести, сазнајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг