Али и да би политички повратак Медлин Олбрајт на ове просторе, тачније њена умешаност у дијалог Београда и Приштине представљала велику грешку.
"Што се тиче могућности ангажовања Медлин Олбрајт, то би била апсолутно ужасна одлука. Искрено, последње што региону треба сада су људи оптерећени теретом прошлости. Пре свега, на њу се не може гледати као на непристрасан глас ни у једном поступку. Као што сам много пута рекао, Балкану више нису потребни људи који су просрпски или проалбански", рекао је Кер-Линдзи.
Потребни су, нагласио је, људи који су фокусирани на помагање региону као целини, да крене напред и који ће бити фокусирани на проналажење праведних, одрживих и конструктивних решења за текуће проблеме на Балкану.
На питање да ли се због предстојећих избора на Косову може очекивати прекид дијалога Београда и Приштине, Кер-Линдзи каже да је заиста важно колико брзо се нова влада може формирати након избора и хоће ли нова администрација бити вољна да се укључи у смислени процес.
Каже и да је питање територијалних промена очигледно "врло емоционално питање", али да иако многи могу веровати да оно сада није више део агенде, постоје и они који и даље верују да би то могло бити део било ког будућег решења.
Као што је, наводи, један старији амерички дипломата рекао не тако давно, није да територијална подела представља идеју чије је време прошло, већ идеју која још није дошла.
"Заправо, Косово и Србија треба да постигну коначни споразум који ће решити њихове разлике. Тренутно је мало назнака да је било која страна спремна озбиљно размислити о уступцима које би могле учинити да се ствар једном заувек реши. Све док је то случај, остајаће могућности радикалније опције. Најбољи начин да се питање територијалних промена трајно скине са дневног реда јесте постизање коначног решења које га чини небитним", каже Кер-Линдзи.
Наводи да има изузетно позитиван став у вези са Бајденовом администрацијом, али да упркос свим негативним аспектима Трампове администрације, ипак, каже, да је стекао осећај да је желела да постигне коначни договор између Београда и Приштине.
"Не кријем скептицизам према ЕУ и њеном полако-полако приступу ка нормализацији. То је лепо као идеја, али видео сам како ово делује другде. Ретко постиже много. Договори се постигну, али никада и спроведу. А онда се троши време покушавајући да ти споразуми профункционишу. Мислим да би требало да тежимо коначном договору између Србије и Косова. Ово би решило толико ових проблема. Међутим, бринем се да ће се администрација Бајдена једноставно вратити европском приступу и да ће се мало постићи", сматра он.
На питање колико ће одлазак Ангеле Меркел са функције ове године утицати на немачку политику према Балкану, односно на дијалог између Београда и Приштине, Кер-Линдзи наводи да нема сумње да је Немачка најважнија земља када је Балкан у питању и да у том смислу, ко год замени Меркелову, могао би да одигра виталну улогу у будућности региона.
"Али можда је најважније питање колико ће било која замена потакнути агенду проширења. Ово је пре свега важно. Без реалних изгледа за чланство у ЕУ, заједно са паметним ангажовањем, регион ће постати све подложнији утицају других спољних сила. Стога сваки нови лидер мора свим срцем да верује у вредност проширења ЕУ у региону и да буде решен да учини све што је потребно да се то догоди", истакао је он.
Кер-Линдзи додаје да се може очекивати да ће Метју Палмер наставити са својом улогом - ако не и са неке више функције те да он познаје регион боље од било кога другог у хијерархији Стејт департмента.
"Са добрим тимом негде другде у администрацији, могла би постојати стварна шанса да се нешто уради. Међутим, и опет, то ће такође захтевати неко иновативно размишљање и рад на коначном решавању главних отворених питања у региону - не само између Косова и Србије већ и Босне", закључио је Кер-Линдзи.
Вучићева хапшења трају 5 година! Више о томе ОВДЕ.
Извор: Косово Онлајн