Најновије

Био је један од ретких који је предвидео кризу из 2008. године, сада има нову прогнозу: Ово је крај Америке три нова играча преузимају власт

Америчко тржиште акција је видело своје најбоље дане, а сада долазе даљи падови цена акција, државних обвезница и долара, упозорава Кристофер Вуд, главни стратег за акције у Џефрис финансијској групи.

Кристофер Вуд је ветеран финансијске индустрије са дугом каријером у финансијском новинарству и анализи тржишта, а можда је најпознатији по свом независном размишљању и проницљивим прогнозама.

Био је међу реткима који су на време упозорили на пуцање америчког тржишта хипотекарних кредита са високим ризиком — ланчану реакцију која је изазвала највећу глобалну финансијску кризу од Велике депресије 2008. године.

Сада Вуд упозорава да је вредност америчке берзе достигла врхунац крајем децембра. „Америка је достигла свој историјски врхунац“, рекао је он, упоређујући то са јапанским тржиштем 1989. године, пише јутарњи.хр.

„Долар је започео дугорочни тренд слабљења, а то ће смањити тржишну капитализацију америчких акција у односу на остатак света.“

Према извештају Блумберга, Вуд саветује инвеститорима да диверзификују своје портфолије улагањем у имовину у Кини, Индији и Европи.

Песимистичан поглед овог искусног стратега на америчко тржиште одражава растући глобални скептицизам према доминацији америчког тржишта, посебно имајући у виду хаотичну примену царинске политике под председником САД Доналдом Трампом.

Америчке акције заостају за глобалним конкурентима

Америчке акције чине отприлике 60 до 70 процената глобалне тржишне капитализације, али њихов економски допринос глобалном богатству није сразмеран тој цифри, напомиње Вуд.

„Ово је изузетно висока процена у поређењу са другим тржиштима. Јапанске акције су такође биле изузетно прецењене крајем 1989. године.“

Америчке акције су скоро ушле у такозвано медвеђе тржиште — фазу у којој цене падају више од 20 процената од свог врхунца, што се често сматра знаком озбиљне корекције или почетка рецесије. Иако се референтни индекс S&P 500 делимично опоравио од најнижих нивоа последњих дана, он је и даље у паду од 8,6 одсто од почетка године.

Ово заостаје за берзама у Европи и Кини, које су у истом периоду забележиле бољи раст и стабилније перформансе.

Вуд додаје: „Не падају само САД, већ Европа, Кина и Индија иду у пораст.“

Према његовим речима, већина међународних инвеститора није довољно отворена према Индији. Свако ко инвестира у тржишта у развоју обично има уделе у Индији. Али мислим да би глобални фондови требало да инвестирају и у Индију.

Извор: Нова

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА