Према надзорној групи са седиштем у Лондону, Турска је такође наредила НФЛ-у и ХТШ-у да не гранатирају подручја око Идлиба под контролом владе пре него што о томе обавесте своје официре за везу.
Турска војска одржава више од 60 положаја, кампова и база широм Идлиба. Дан раније, СОХР је открио да је турска војска на те положаје распоредила минобацаче и противтенковске навођене ракете. Пре тога, у региону су биле распоређене самоходне хаубице. Према СОХР-у, турске артиљеријске јединице распоређене су у Идлибу на следећи начин:
Syrie : Un convoi de l'armée turque est entré ce soir dans la région de Jabal al-Zawiya, dans la campagne sud d'Idlib. pic.twitter.com/5idqpDfvgn
— AttilaXT (@attilaXT) October 1, 2021
Тешка артиљерија допремљена је на војно место Биниш у источном Идлибу; Ракетни бацачи и самоходне хаубице у бази Тафтаназ у источном Идлибу; Ракетни бацачи и самоходне хаубице у кампу Алмастумах у јужном Идлибу; Самоходне хаубице на војном месту Сармин у источном Идлибу; Самоходне хаубице на војном месту Абиан у западном Алепу; Ракетни бацачи, тешка артиљерија са вучом и противавионски топови на војном месту планина Ајуб у јужном Идлибу; Самоходне хаубице на војном месту Балуон у јужном Идлибу; Ракетни бацачи и тешка артиљерија на војно место Тавамех на североистоку Идлиба.
Руски председник Владимир Путин и турски председник Реџеп Тајип Ердоган нису успели да постигну нови споразум о Идлибу током састанка који је одржан у руском летовалишту Сочи 29. септембра.
Званични извори из Турске тврде да су се двојица лидера договорили да задрже статус кво у региону, где ХТШ остаје де-факто владар. Ипак, неки сиријски посматрачи верују да се САА припрема за покретање копнене операције у региону уз подршку Русије. У недавном интервјуу за немачки Дер Шпигл, портпарол председника Турске похвалио је улогу коју турске снаге имају у Идлибу.
#Assad shells Al Wostani mountain south west of #Idlib. pic.twitter.com/u9kwfjlfpn
— Mahmoud Mosa (@Mahmoud_H_Mosa) October 1, 2021
- Неки наши европски пријатељи критикују нас због распоређивања трупа у Сирији. Међутим, ово би им требало бити драго. Чувамо људе у областима које контролишемо. Само зато што су турски војници у Идлибу, 2,5 милиона људи не бежи из региона - рекао је Калин.
Калин није споменуо да регионом управља Ал-Каида, нити је објаснио дугорочни план Анкаре за регион. Споразум о прекиду ватре у Идлибу којем су посредовали Русија и Турска 5. марта 2020. једва се одржава. Ситуација у региону измиче контроли. Ипак, чини се да је Анкара одлучна да настави са заштитом ХТШ-а, НФЛ-а и других милиција које окупирају сиријски регион.
Лукашенко очитао лекцију новинару CNN-а!! Више о томе ОВДЕ.
Извор: Правда