Андрија Ивановић, шеф интегрисаног деска Курира, објаснио је зашто су односи Кине и Тајвана најгори у последњих неколико деценија и какве то претње циркулишу из УСА преко Тајвана у Кину.
"Сукоб између Кине и Тајвана траје већ деценијама. То су остаци Републике Кине, како они себе и називају. Сматрају да су наставак кинеске државе а да је револуционарна Народна Република Кина неки уљез у свему томе. Те позиције су заоштрене дуго, а посебно се ситуација погоршала од седамдесетих када су УН признале НРК, а Тајван избачен из те организације", објаснио је Ивановић.
Америка сад подржава званично Кину, али признаје и Тајван, додаје уредник Курира.
"Сад су први пут признали да су војници тамо. Џо Бајден је прошле недеље рекао да је спреман да брани Тајван од Кине по сваку цену, чак и војно", додао је он.
Економиста Божо Драшковић поменуо је Опијумски рат крајем 19. века између Британије и Француске на једној страни и Кине на другој, који је довео до дисбаланса снага између Кине и Британије.
"Кина је извозила свилу, керамику и остало, а нису имали шта да увезу. Онда су из Авганистана почели да форсирају опијум и дошло је до рата. Последица тог рата јесте посебна територија под британском доминацијом, односно стогодишњем управљањем, творевина Хонгконг", појаснио је саговорник Курир телевизије и додао да је увек све питање економске моћи и снаге.
Истина о спољном дугу Србије - много је горе него што вам напредњаци говоре! Више о томе ОВДЕ.
Извор: Танјуг