Најновије

ПАКЛЕНИ СЦЕНАРИЈИ СУКОБА КИНЕ И АМЕРИКЕ ОКО ТАЈВАНА: Да ли је Вашингтон себичном политиком везао себи руке? (ВИДЕО)

Нико не сумња да је Кина врло близу напада на Тајван. Најновији упад у 52 ратна авиона у понедељак, који је укључивао 36 ловаца и 12 нуклеарних бомбардера плус осматрачке авионе, био је много више од демонстрација.

Кинеска војска. (Фото: chinamil.com.cn)

Тајван је до сада био уздржан, стављајући своје Ф-16 и друге авионе у приправност у жељи са изазове кинеске упаде у своју зону ПВО (АДИЗ), али не отварајући ватру на њих. Али ако се догоди грешка, почеће кланица.

Амерички Стејт департмент издао је оштро саопштење у којем осуђује кинеско кршење тајванског АДИЗ -а чак и пре него што је Кина одговорила слањем 52 ратна авиона у понедељак. Чини се да Кина Вашингтон не схвата озбиљно и да је уопште брига шта каже Стејт департмент.

Да ли председавајући здруженог начелника штаба генерал Марк Мили позива своје колеге у Кину и каже им да не брину? То је поштено питање, иако вероватно није. С друге стране, Пентагон није спреман да се супротстави Кини и неће гурати Белу кућу да учини било шта.

Невољност Пентагона заснована је на бројним ратним играма и симулацијама које сугеришу да ће у сваком сукобу са Кином САД бити поражене. Дакле, чак и ако председник Бајден затражи, вероватно ће добити велики притисак од Министарства одбране, посебно од Здруженог штаба.

С друге стране, ако би Тајван припао Кини без америчке интервенције, Бајденово председништво, које се већ колебало, вероватно би се срушило. Бајден би морала да поднесе оставку, а потпредседница Камала Харис постала би председница, осим ако и она не буде приморана да се повуче. Нико нема појма шта би се догодило у таквом сценарију.

Заједно са губитком Тајвана и високим људским трошковима, САД би такође изгубиле приступ виталним интегрисаним колима која подржавају њену високотехнолошку и аутомобилску индустрију и одбрамбену производњу. Читав неред могао би бити велики ударац за америчку и глобалну економију и довести до преврата свуда, укључујући и Кину.

Застрашујући резултат би могао бити успостављање војних влада у многим погођеним земљама, чак и у Сједињеним Државама и готово сигурно у Кини.

Имајте на уму да је пандемија корона довела до укидања уставних права у САД -у на начин без преседана других националних криза, чак и од суспензије хабеас цорпус -а (који омогућава притварање особа без обраћања суду) од стране председника Линколна.

Вашингтон, ако не предузме мере против Кине, суочава се са мрачном будућношћу.

Сценарији Пентагона могу бити погрешни. Сви они претпостављају да ће САД саме реаговати, првенствено користећи своју поморску имовину, укључујући носаче авиона.

Ако би САД захтевале учешће наших савезника, посебно Јапана и користиле јапанске базе уз подршку јапанских борбених авиона, сценарио би се променио. То се још више мења ако Тајван може да ради из база на Окинави и четири главна острва Јапана, посебно оних најближих Тајвану.

Суочени са више база и Ф-35, Ф-15 и Ф-16 за супротстављање нападу на Тајван, Кинези би имали више у рукама него што могу поднети. Чињеница да САД могу да лете у скривеним фигурама Ф-22 Раптор брзо ствара још већу дилему за Кину јер би вероватно избациле кинеску ПВО и командне центре.

Два десетина Ф-22 је коришћено у недавној поморској вежби у западном Пацифику. Сада су поново потребни.

САД су страховито заостајале у предузимању значајних војних корака како би учврстиле своје држање како би заштитиле Тајван и Јапан. Изнад свега, САД никада нису створиле ништа попут јединственог командног ауторитета за координацију војних операција са нашим савезницима и пријатељима.

Уместо тога, САД су имале назадан приступ, понашајући се као колонијална сила која мисли да може све сама, кад год то пожели. То је један од разлога зашто сценарији Пентагона изгледају тако страшно.

Као непосредан корак, САД би могле лансирати борбене авионе око Тајвана - уз тајвански споразум - како би Кинези знали да имају већи проблем у рукама.

Осим тога, амерички носачи могли би бити преусмерени у регион, како би се удвостручио или утростручио број борбених авиона који могу одговорити на кинеске претње. Изнад свега, груписање крстарица АЕГИС и разарача са навођеним ракетама у региону изазива способности Кине јер пројектили АЕГИС могу да нокаутирају кинеске ловце.

Довођење ваздушних и поморских средстава и њихово постављање између Кине и Тајвана омогућило би кинеским лидерима да знају да морају престати да крше тајвански ваздушни простор.

Штавише, ако Кина мисли да ће њена тактика застрашивања натерати САД да приморају Тајван да се одрекне своје независности, можда уз Бајденову помоћ, вероватно су погрешно израчунали будући да председник не може приуштити да плати ту политичку цену након слома Авганистана.

Само 127 људи се пријавило за визу у Великој Британији, криза са снабдевањем се наставља! Више о томе ОВДЕ.

Извор: Курир

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА