У Бриселу су још од летос чекали и прибојавали се одлуке пољског Уставног суда, која је донета јуче и према којој уговорно право ЕУ није у складу са пољским Уставом.
То је изазвало огорчење у европским институцијама и практично свим таборима Европског парламента, и сада се узима малтене као почетак Полегзита, односно пута без повратка ка напуштању ЕУ.
Уставни суд у Варшави прогласио је да су поједини делови европског права у нескладу са домаћим Уставом. Ту се пре свега мисли на право ЕУ да интервенише због угрожености правне државе у својим чланицама, што је случај са Пољском.
"То што је Варшава потписала европске уговоре не значи да је предала свој правни суверенитет у руке ЕУ", закључио је суд.
Председник Европског парламента Давид Сасоли рекао је да таква пресуда неће остати без последица.
"Примат права ЕУ мора бити неспоран. Позивамо Европску комисију да предузме неопходне кораке", написао је он.
Европска комисија, која је на потезу као чуварка европских уговора, саопштила је да пресуда, која је за сада саопштена само усмено, сугерише проблеме у надређености европског права као и ауторитету Европског суда у Луксембургу.
Комисија "неће оклевати да употреби опције из европских уговора", најавио је надлежни комесар Дидије Рајндерс, што би могло да значи да ће коначно бити убрзан поступак на основу Члана 7 европских уговора, који се против Пољске развлачи годинама.
Уколико се утврди тешка повреда правне државе, тај поступак може резултирати и одузимањем гласа Варшави у оквиру ЕУ.
Како се чује у Бриселу, до сада се свим силама избегавао отворени политички окршај, али се више нема куд, јер је порука пољског Уставног суда дочекана као објава рата.
Пољска је одавно на мети критика због спорних закона, посебно јер владајућа конзервативна странка Право и правда (ПиС) контролише правосуђе.
Европски посланик Јерон Ленарс је поручио да Европска комисија мора употребити све инструменте како не би подржавала "аутократе у Варшави", чиме, како наводи ДW, алудира на могућност да се Пољској ускрати новац из заједничког ћупа.
Брисел је већ "на лед" ставио посебна средства из позамашног фонда за обнову економије након пандемије.
"Ако у ЕУ нема правне заједнице, онда се она распада", каже Јенс Гајер из посланичког клуба Социјалиста у ЕП, додајући да Пољска има две могућности: да прилагоди пољски Устав европском праву или ће морати да напусти ЕУ.
Иако је пољски премијер Матеуш Моравјецки више пута негирао да његова земља планира да напусти ЕУ, неки стручњаци за европско право кажу да је одлука Уставног суда практично објава разлаза.
"Ако се пориче првенство европског права као један од темеља ЕУ, онда би то могло да се тумачи као активирање Члана 50 који предвиђа могућност напуштања ЕУ", каже професор европског права Франц Мајер.
Брисел и Варшава у спору око надлежности закона
БРИСЕЛПредседницка ЕК Урсула фон дер Лајен казе да је дубоко забринута јучерашњом пресудом пољског Уставног суда којом се констатује да су делови ЕУ законодавства неспојиви са пољским уставом, а национални устав претпостваили ЕУ уговору као највишем акту Уније.
У Европској комисији кажу да су одлуку пољског Уставног суда подвргли анализи и да ће се убрзо одлучивати о наредним корацима.
"ЕУ је заједница вредности и закона. То је оно што повезује нашу Унију и чини је јаком. Ми ћемо подржати основна начела правног поретка наше Уније. Наших 450 милиона Европљана се ослања на то", поручила ја Лајен у писаном саопштењу.
Она додаје да је приоритет ЕК да се заштите и права пољских грађана који уживају бенефиције чланства у ЕУ као и да је
грађанима ЕУ, као и компанијама које послују у Пољској, потребна правна сигурност у сммислу да се правила ЕУ у потпуности примењују у Пољској.
"Наши уговори су врло јасни. Све пресуде Европског суда правде обавезујуће су за све органе држава чланица, укључујући и националне судове. Право ЕУ има примат над националним правом, укључујући уставне одредбе. То су прихватиле све земље чланице ЕУ потписујући чланство у ЕУ", наводи Лајен.
У Бриселу додају да ће искористити сва овлашћења која проистичу из највиших правин аката тзв ЕУ уговора како би и у Пољској осигурали спровођење ЕУ закона.
У Бриселу наводе и чињеницу да ЕК још није одобрила Национални план за оправак Пољске и посећају да је издвајање новца из ЕУ фондова за земље чланице сада уско повезано са владавином права у тим државама.
Шта Американци хоће Русима да забране, погледајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг/Дојче Веле