Лист је напоменуо да је земља посебно свесна проблема несташице гаса, јер је на водећим местима по потрошњи међу европским земљама. Истовремено, у последњих 20 година Лондон је значајно смањио производњу гаса са богатих поља у Северном и Ирском мору, преферирајући увоз енергије из иностранства.
„Не користимо огромне резерве гаса из шкриљаца које се налазе на територији наше земље, иако је захваљујући овим ресурсима Америка недавно повратила„ енергетску независност“. Уместо тога, Британија све више повећава своју енергетску рањивост користећи правовремени систем снабдевања, како цевоводима, тако и морем”, пише Дејли Мејл.
Као пример, лист је навео затварање складишта гаса на обали у Јоркширу 2017, које је повезано са налазиштем Раф, што је, према аутору чланка, била манифестација крајње непромишљености конзервативне владе.
„Прошле су четири године, а пракса је показала да је то била катастрофална одлука, због које смо дошли на милост и немилост Путина“, нагласио је аутор материјала.
Цене фјучерса на гас у Европи су нагло порасле последњих месеци. Од почетка августа до краја септембра, сировине су се више него удвостручиле.
Историјски максимум забележен је 6. октобра - 1937 долара за хиљаду кубних метара, након чега су цене пале.
Према мишљењу стручњака, повећање трошкова повезано је са неколико фактора: ниским попуњењем подземних складишних објеката у Европи уочи зиме, ограниченом понудом главних добављача и великом потражњом за гасом у Азији.
Немачка канцеларка Ангела Меркел нагласила је раније ове недеље да Русија стриктно испуњава све уговоре о снабдевању гасом, и није искључила да саме земље не упућују довољно наруџбина.
Шта је Сергеј Лавров поручио Европљанима поводом енергетске кризе, прочитајте ОВДЕ.
Извор: Правда