Тајван је убрзо одговорио позивом Пекингу да одустане од политике принуде и поновио да само становници Тајвана могу да одлучују о његовој будућности.
Тајван, који има демократски поредак, нашао се под појачаним војним и политичким притиском из Пекинга да прихвати кинески суверенитет, али је Тајпеј обећао да ће бранити своју слободу.
Говорећи у Великој народној дворани у Пекингу, Си је рекао да кинески народ има "славну традицију" борбе против сепаратизма.
- Тајвански сепаратизам за независност је највећа препрека постизању поновног уједињења са отаџбином и најозбиљнија скривена опасност по националну обнову - рекао је кинески председник поводом годишњице револуције којом је 1911. године збачена последња царска династија.
Си је додао да мирно "поновно уједињење" на најбољи начин испуњава интересе тајванског народа и да ће Кина заштитити свој суверенитет и јединство.
- Нико не треба да потцени јаку одлучност кинеског народа, чврсту вољу и снажну способност да брани национални суверенитет и територијални интегритет - нагласио је кинески председник.
Он је додао да "историјски задатак поновног уједињења са отаџбином мора бити испуњен".
- Ми ћемо га дефинитивно довршити - рекао је Си.
Председничка канцеларија Тајвана саопштила је да је ово суверена и независна територија, а не дио Републике Кине и јасно одбацила понуду Кине о "једној земљи са два система" за управу над овим острвом.
Када се знало да ће ДНР бити независна, сазнајте ОВДЕ.
Извор: СРНА