Дана 18. марта 2019. године, амерички борбени авион Ф-15Е бацио је бомбу на „велику групу жена и деце збијену уз обалу реке“ у близини града Багуза, а затим је бацио још неколико, убивши преживеле, према извештају "Њујорк тајмса".
Напад је, како се извештава, шокирао чак и америчке официре, који су посматрали инцидент уживо преко камере дронова и постављали питања да ли се то може сматрати ратним злочином. Међутим, бомбардовање је убрзо заташкала војска и истрага никада није спроведена, тврди се у извештају.
„Скоро на сваком кораку, војска је чинила потезе којима је прикривала катастрофалне ударе“, наводи се у извештају, тврдећи да је „број мртвих умањен“, извештаји „одложени, санирани и класификовани“, места експлозије поравната булдожером, а „виоски команданти нису обавештени“, у настојању да се оно што се догодило чврсто држи у тајности.
Централна команда САД признала је да је у нападу убијено 80 људи, од којих су само 16 наводни терористи "Исламске државе", након што су јој се новине обратиле за коментар, да би потом бизарно покушала да оправда додатно бомбардовање тврдњом да су жене и деца такође могли бити терористи.
Према извештају, након што је Централна команда идентификовала 16 наводних бораца и четири цивила убијена у нападу, она је саопштила да „није јасно“ да су осталих 60 жртава цивили, „делимично зато што су жене и деца у `Исламској држави` понекад узимали оружје у руке”.
Удар би био један од најгорих за Пентагон са цивилним жртвама у Сирији, када би се званично признала 64 погинула цивила, али чак је и "Тајмс" признао да је погибија цивила у америчким ударима често „мало навођена чак и у поверљивим извештајима“, наговештавајући да би прави број жртава могао бити много већи.
Уз још увек свежа сећања на амерички напад дроном у Кабулу у којем су убијени хуманитарни радник и седморо деце, али ни један терориста, што је такође први открио "Тајмс", ново откриће шокирало је читаоце у САД и широм света, који су позвали да се делује због онога што су многи назвали ратним злочином.
The US needs to leave Syria ASAP. Our military presence there makes us LESS safe!
— Trita Parsi (@tparsi) November 13, 2021
"At nearly every step, the military made moves that concealed the catastrophic strike. The death toll was downplayed. Reports were delayed, sanitized and classified."https://t.co/eCjxblUXie
„Како уопште можете да износите одбрану као да не знате да те бебе нису биле борци `Исламске државе`?“ упитала је новинар Кејтлин Џонстон, док је директор Центра за цивиле у сукобима Данијел Маханти саопштио: „Ово није ништа друго до криминална завера. Они су булдожером уништили место удара и манипулисали телима. Ко иде у затвор због овога?"
The US killed 70 civilians in a strike in Syria. It was flagged internally as a possible war crime. Instead of investigating, the military buried it. More troubling, it looks like US forces were systemically circumventing targeting requirements. Horrific. https://t.co/WnI8GJMxJa
— Bassam Khawaja (@Bassam_Khawaja) November 13, 2021
Бивши портпарол америчког председника Барака Обаме, Томи Витор, позвао је Министарство одбране да објави све информације везане за напад, описујући га као „заиста ужасавајућу причу“.
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) November 14, 2021
Извор: Vostok.rs