Најновије

РУСИЈА РАСКРИНКАЛА ФРАНЦУСКУ И НЕМАЧКУ: Објављена преписка са Лавровом, ево ко жели рат

Министарство спољних послова Русије одлучило је да објави дипломатску преписку шефа руске дипломатије Сергеја Лаврова са својим колегама из Француске и Немачке, Жан-Ивом ле Дријаном и Хајком Масом, како би се избегло искривљавање става Москве о састанку министара у нормандском формату.

Сергеј Лавров (Фото: РИА)

„У последње време изобличава се став Русије, њена улога у решавању унутрашњег украјинског сукоба и приступи за одржавање могућег министарског састанка у нормандијском формату. Да би се спречиле даље спекулације, Министарство спољних послова Русије одлучило је да објави изворе и дипломатску преписку министра спољних послова Руске Федерације Сергеја Лаврова са министрима спољних послова Немачке и Француске Хајком Масом и Жан-Ивом ле Дријаном“, наводи се у саопштењу руског Министарства.

У објављеном писму министрима Француске и Немачке од 16. новембра, Лавров је упозорио западне колеге да ће преписка бити објављена.

„Наведена преписка између нас, као и текст овог писма, биће постављени на сајту руског Министарства спољних послова 17. новембра. Уверен сам да ћете разумети потребу за таквим нестандардним кораком, пошто се ради о потреби да се светској заједници пренесе истина о томе ко и како извршава међународне правне обавезе преузете на највишем нивоу“, истиче се у писму руског министра.

„Надам се да ће упознавање шире јавности са овим примарним извором разјаснити праву улогу и намере Русије у мировном процесу и допринети формирању политичке воље, укључујући и у Немачкој и Француској, у корист поштеног решавања сукоба у Донбасу на чврстој основи Минских споразума – без неких покушаја да се сазивају нови састанци само да би се сваки пут ишло све даље по вољи Кијева, који се води политиком саботирања сопствених обавеза под окриљем својих западних спонзора који директно крше Резолуцију 2202 Савета безбедности УН“, нагласио је Лавров.

Садржај писама

Лавров је 29. октобра у писму министрима спољних послова Француске и Немачке истакао значај наставка посредничких напора страна у нормандијском формату. Он је, међутим, нагласио да би могући министарски састанак „требало да буде добро припремљен“, укључујући и израду детаљне заједничке изјаве „са конкретним препорукама“ Украјини и републикама Донбаса као странама у сукобу. Министар је својим колегама послао руски нацрт таквог документа, након чијег разматрања је предложено да се одреди место и време преговора.

У наставку преписке, шеф руске дипломатије је указао да га је одговор који је 4. новембра добио од француске и немачке „разочарао“. Он се пожалио на изјаве Жан-Ива ле Дријана и Хајка Маса да нацрт Русије садржи одредбе које „вероватно неће бити усвојене“ у нормандијском формату, конкретно – „организација директног дијалога између Кијева, Доњецка и Луганска“.

„Ваша изјава о одбијању директног дијалога између Кијева, Доњецка и Луганска дискредитује коауторство лидера Немачке и Француске према документу од 12. фебруара 2015. године (Мински споразуми)“, додао је министар.

Осим тога, у нацрту изјаве који је предложила Русија налазила се одредба о припреми састанка лидера земаља-учесница нормандијског формата „за разговор о политичким и безбедносним условима, укључујући и организовање локалних избора“.
Лавров је такође нагласио да се Специјална посматрачка мисија ОЕБС-а „апсолутно незадовољавајуће“ излази на крај са својим обавезама у Украјини, а свој мандат може да испуњава „искључиво кроз поменути дијалог“.

У следећем писму од 6. новембра, министар саопштава да је добио поруку од министарстава спољних послова Немачке и Француске о предлозима од 29. октобра и да је разочаран њима.

У последњем писму од 16. новембра, министар је нагласио да се Русија све више суочава са искривљавањем става Русије и њене улоге у решавању унутрашњег украјинског конфликта.

„Нажалост, није изузетак ни ваша заједничка изјава ‘У подршку Украјини’ дата у Бриселу 15. новембра након састанка са министром спољних послова Дмитријем Кулебом. У њему сте нам претили неким ‘последицама’ за наводне покушаје подривања територијалног интегритета Украјине, оптужили нас за ‘још једно одбијање’ да учествујемо на министарском састанку у нормандијском формату“, додао је министар. Лавров је додао и да је био принуђен на неконвенционалан корак – да преписку објави.

Лавров је 14. октобра рекао да будућа перспектива нормандијског формата зависи од спровођења Минских споразума од стране Кијева. Он је такође изразио изненађење што Запад таквим притиском промовише обнављање нормандијског формата, не обезбеђујући примену ранијих одлука.

Истовремено, Лавров је критиковао алтернативни нацрт изјаве Француске и Немачке, предложен као одговор на руску иницијативу у вези са њиховим тумачењем Минских споразума.

Коментаришући датум који су колеге предложиле за састанак у Паризу, 11. новембра, руски министар је нагласио да је Русија више пута објашњавала немачким и француским партнерима примарни значај садржаја свих могућих дискусија и констатација стања ствари са спровођењем одлука претходних самита.

„Али чак и апстрахујући се од ваших тежњи да се суштина замени протоколарним догађајима ради самих догађаја, не могу а да не изразим чуђење поводом предложеног датума“, рекао је он.

Лавров је додао да је на маргинама самита Г20 у Риму обавестио француског министра спољних послова да састанак не може да се одржи тог дана због већ договореног радног програма у Москви.

Извор: rs.sputniknews. com

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА