Најновије

EКСПЕРТ СРУШИО СНОВЕ КИЈЕВА: Након пуштања у рад "Северног тока 2" ово ће бити будућност Украјине

Украјина неће моћи да убеди Русију да настави транзит гаса након покретања Северног тока 2. Ово је рекао политички аналитичар Ростислав Ишченко. Кијев је спреман да смањи трошкове транзита гаса преко украјинске територије, као и да обезбеди сопствена подземна складишта за складиштење стратешке резерве горива за Европу.

Мајдан (Фото: РИА)

Ову изјаву дао је председник Украјине Владимир Зеленски током разговора са шефицом Европске комисије Урсулом фон дер Лајен. Према речима шефа Украјине, такве мере ће спречити енергетску кризу у Европи. Поред тога, саговорници су се дотакли идеје стварања регионалне платформе за јачање енергетске безбедности.

Како је председник Центра за системску анализу и предвиђање у Украјини Ростислав Ишченко приметио, ово није први пут да украјински председник даје такве изјаве.

Посебно је навео да његова земља жели да сачува транзит руског гаса у Европу преко своје територије како не би имала финансијске губитке. А још раније у Кијеву су јавно признали да би хтели да одмах закључе уговор о транзиту гаса кроз Украјину, не чекајући 2024. годину, када престаје садашњи уговор са Гаспромом.

„Ова изјава Зеленског сама по себи не садржи ништа ново. Већ је говорио са истом поруком пре месец дана. Чак је и Гаспрому, Украјина званично понудила да снизи цене и тако даље. Јер Кијеву је потребан аргумент, потребан му је велики обим транзита да би 2024. години, када уговор треба да се обнови, могао да преокрене ову ситуацију у своју корист.

То је у питању, наглашава експерт, а не жеља да се Европа спасе од енергетске кризе, а речи Зеленског које је изговорио у разговору са Фон дер Лајен су диктиране. У ствари, гасни проблеми Европљана највише се тичу украјинског председника.

„Украјина треба да сачува транзит преко своје територије по сваку цену. Али овај транзит је сада ефективно нула од стране Русије. У овој фази, додатни капацитети се више не резервишу. А у принципу, Милер је већ најавио да ће после коначног пуштања у рад Северног тока 2 кроз украјински гаснотранспортни систем проћи максимално 10 милијарди кубних метара.

Али за украјински ГТС то апсолутно није довољно, јер чак и за његов једноставан рад са нултом профитабилношћу потребно је најмање 30-35 милијарди кубних метара транзита“, објашњава Ишченко.

Према његовим речима, украјинске власти су већ донеле одлуку да део структура ГТС земље демонтирају и потом их предају у старо гвожђе. Тако покушавају да елиминишу неискоришћене површине како би уштедели.

Међутим, проблем је што се истовремено са деоницама гасоводног система елиминише могућност снабдевања гасом становништва у појединим регионима земље.

Украјина данас купује гас путем такозваног виртуелног реверса: узима количину из транзитне цеви и снабдева потребне регионе, након чега губитке надокнађује сопственим гасом произведеним на западу земље. Али због застареле опреме, трошкови одржавања ГТС-а су изузетно високи и могу се смањити само декомисијацијом појединих деоница.

„Што више секу цеви, то ће више људи остати без гаса. Односно, процес дегасификације Украјине је већ почео. Стога Украјинци данас се представљају као спасиоци Европе из енергетске кризе“, описује ситуацију Ростислав Ишченко.

Владимир Зеленски очигледно верује да ће једноставни разговори са Урсулом фон дер Лајен бити довољни да руска страна преиспита свој став. Међутим, украјински председник заборавља главно: такав транзит је толико неисплатив за Гаспром да чак и сада више воли да једноставно плати одштету Кијеву без упумпавања горива у украјински ГТС.

„Гаспром сада не пумпа кроз Украјину чак ни 40 милијарди кубних метара предвиђених споразумом. У стварности, он пумпа мање, а само плаћа за остало. А онда, када се постави питање продужења уговора, руска страна ће разумно приметити да јој то није исплативо. И продужиће уговор за максимално 20 милијарди кубних метара, тако да постоји нека банална резерва“, каже политиколог.

То је главна грешка Владимира Зеленског, који не разуме да руско одбијање транзита није диктирано политичким, већ чисто економским разлозима. А такав неспоразум ће на крају довести само до тога да ће систем за транспорт гаса у земљи једноставно престати да постоји.

„Чак и ако сада почну да плаћају додатно за пумпање, Гаспром ионако неће ништа пумпати. Ово је ствар принципа. Максимум на шта ће Гаспром бити спреман јесте да откупи, евентуално, остатке украјинског ГТС-а, ако до тада још буду исправни, да би једноставно имао други алтернативни пут ка Европи. Ова опција је могућа. А након лансирања СП-2, они ће откупити ове остатке по јефтиној цени“, резимира Ростислав Ишченко.

Извор: webtribune.rs

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА