У тексту за часопис „Хил“, ракете „Бастион“ и „Калибар“, укључујући њихове модернизоване противбродске и копнене верзије дугог домета, дају Москви огромну моћ која јој омогућава да на Црном мору употреби исту тактику (А2АД – ограничавање и ускраћивање приступа и маневара) који користи Пекинг у Јужном кинеском мору.
Харингтон је подсетио и на руске ловце који ометају активности савезника НАТО-а у региону.
– Прећење ратних бродова Сједињених Америчких Држава и НАТО-а на Црном мору од стране руских ратних бродова и ударне авијације постало је општеприхваћена норма – сматра официр.
Као решење за овај проблем, Харингтон је предложио спровођење војних вежби коришћењем високотехнолошког оружја и интероперабилности.
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) November 7, 2021
Према Конвенцији из Монтреа, земље које не излазе на Црно море дужне су да поштују ограничења у погледу тонаже ратних бродова када пролазе кроз мореуз у мирнодопским условима, па је специјалиста позвао државе да удруже снаге како би заобишле ово правило.
Он такође сматра да је неопходно ојачати позиције партнера у НАТО-у уз помоц́ крстарец́их ракета. Румунија је већ донела одлуку да купи ракете „Навал страјк мисил“, али би у супротстављање Русији такође требало да буду укључене у и Бугарска и Турска, уверен је амерички официр.
Аутор је закључио да ће само ови кораци помоћи „очувању слободе међународних вода Црног мора“.
Група америчких конгресмена тужила Вучића због велике корупције, више о томе сазнајте ОВДЕ.
Извор: Vesti-online.com