По мишљењу аутора чланка, Американци морају озбиљно да схватају такве изјаве политичара и виших војних званичника, имајуц́и у виду догађаје од пре 80 година.
Аутор подсец́а да је од почетка 1920-их година до почетка рата са Јапаном Пацифичка флота САД сваке године одржавала војне вежбе током којих је увежбаван обрачун са потенцијалним противником. После маневара флота се обично врац́ала у базе на Западној обали, али су јој 1940. године наредили да остане у луци Перл Харбор.
“Нема сумње да је одлуку да флота остане на Хавајима донео председник Френклин Рузвелт. Начелник штаба Ратне морнарице САД Харолд Старк неколико пута га је упозоравао на ризик да буде увучен у рат на два фронта са Јапаном и Немачком”, напомиње издање.
Како је историја показала, присуство америчке флоте у Перл Харбору није спречило напад Јапана 1941. године, а затим је уследила капитулација САД у бици за Корехидор (битка за ово острво је једна од одлучујуц́их у Филипинској операцији, а освајање острва од стране јапанске војске 1942. године је било последња фаза освајања северних Филипина).
На основу горе наведеног, аутор истиче да ц́е употреба војне силе против Кине и Русије захтевати од САД да ангажују и своје и савезничке копнене, ваздушне и морске снаге.
“Међутим, Американци нису ништа боље спремни за ту мисију него у време Перл Харбора”, признаје он.
Само је Јапан до сада обновио део своје некадашње војне моц́и, али његово придруживање хипотетичком рату против Русије и Кине чини се као “нешто фантастично”. У сваком случају азијске земље желе да са Пекингом успоставе дијалог, а не да воде деструктивни регионални рат, наводи се у чланку.
Вашингтон и његови НАТО савезници су напокон схватили да се не треба плашити “шаке војника у зеленим униформама”, вец́ високотехнолошке офанзиве руске копнене војске уз примену конвенционалног наоружања. Ако она почне, биц́е је немогуц́е зауставити, закључио је аутор.
Извор: Вести