- Како се ближи 2022. година, Запад покушава да предвиди следећи потез руског председника Владимира Путина на сложеној геополитичкој шаховској табли - истиче се у тексту под насловом "Шах-мат. Путин је сатерао Запад у ћошак".
У чланку аналитичара Мајкла Борчуркива, указује се да је Европа у енергетској кризи и поседује мале резерве гас, а с обзиром на то да 40 одсто увоза гаса у ЕУ долази из Русије, Кремљ је већ показао своју способност да матира најоштрије санкције Запада ограничавањем производње и потенцијалним замрачењима широм европског континента
- Путинова игра је ССР 2.0, скоро тачно у дан 30 година после распада Совјетског савеза - сматра ЦНН.
За његове следеће потезе каже се да стижу у деликатном геополитичком тренутку, са страхом Запада од инвазије на Украјину, колонизације Белорусије, енергетске кризе у Европи, повлачењем немачке канцеларке Ангеле Меркел са места главног преговарача ЕУ и забринутошћу због конфузне спољне политике америчког председника Џозефа Бајдена.
- Ако сумњате у Путинове планове да врати време уназад само прочитајте његов есеј са више од 5.000 речи о томе зашто су Русија, Белорусија и Украјина осуђене на пропаст без ближе интеграције с Мајком Русијом. Или узмите у обзир његове одважне захтеве у петак за ветом на то ко се придружује НАТО савезу и ограничења у стационирању трупа и оружја у било којој земљи која се придружила НАТО-у након 1997. године - напомиње ЦНН.
Како се оцењује у анализи, Путин је, без испаљеног метка, успео да пошаље Запад "у колективну панику".
Недавно је Путин отворио још један фронт са Западом склопивши војни савез са белоруским председником Александром Лукашенком, који је охрабрен подршком Кремља, деловао некажњено затварајући противнике, натеравши Рајанеров авион с политичким противником на њему на принудно слетање и пославши мигранте према граници са ЕУ.
Ипак, тек у четвртак, европски челници одговорили су на Путинову тактику малтретирања и застрашивања покушавајући да га гурну и према преговарачком столу. То би могао бити знак да ЕУ страхује да би, чак иако не усвоји нове оштре санкције Русији у случају инвазије на Украјину, Путин могао одговорити заустављањем испоруке гаса.
Можда не случајно, Русија и Кина ове седмице су најавиле заједнички рад на затвореној трговачкој мрежи која би смањила зависност од међународног финансијског система и ограничила трансакције у америчкој валути.
- Колико је алата остало у дипломатском арсеналу Запада? Депресивно мало. Али неке опције ипак постоје: забрана путовања Русима, блокирање вишемилионских послова са некретнинама који су Лондон и Мајами претворили у игралишта богатих Руса, чак и тренутно протеривање руских држављана из западних земаља. Другим речима, све што је потребно осим директног војног сукоба - закључује CNN.
Извор: Информер