Велика Британија овог месеца председава Савету безбедности, наводи АП.
Очекује се да ће на данашњој виртуелној седници говорити 11 министара спољних послова, укључујући америчког државог секретара Ентонија Блинкена.
Лондон тврди да је више од 160 милиона људи у опасности да буде искључено из процеса вакцинације, јер живе у земљама где су воде сукоби, као што су Јемен, Сирија, Јужни Судан, Сомалија и Етиопија.
Глобална вакцинација је од кључног значаја за победу над вирусом корона. Зато Велика Британија тражи прекид ватре, како би се омогућило да вакцине стигну до људи у зонама сукоба, рекао је Раб, уз констатацију: "Имамо моралну дужост да реагујемо и стратешку неопходост да заједно победимо вирус".
Британска амбасадорка у УН Барбара Вудворд је оценила да је интерес свих земаља света да људи на подручјима сукоба буду вакцинисани, јер "нико није безбедан, док нису сви безбедни".
Хуманитарним организацијама и УН је потребна пуна подршка Савета безебедности, како би могле да обаве задатак, изјавила је Барбара Вудворд, наводећи да је 2001. године дводневни прекид сукоба у Авганистану омогућио да 35.000 здравствених радника и добровољаца вакцинише против дечије парализе 5,7 милиона деце млађе од пет година.
Кога Американци гурају да гине за Украјину, сазнајте ОВДЕ.
Извор: ФоНет