Абул Геит истакао је да је одлука и нелегитимна и да представља кршење међународног права према којем је Јерусалим окупирана територија и подсећа да је, на основу тога, међународно право забрањује премештање амбасада у овај град, преноси Daily news Egypt, преноси Kossev.
Он је нагласио да Косово овом одлуком крши међународни консензус о отварању амбасада у окупираном Јерусалиму. До сада су само две државе прекршиле овај консензус – САД и Гватемала.
Истовремено, Абул Геит је нагласио да су резолуције Савета безбедности УН у том погледу јасне, нарочито Резолуција 478 из 1980. године, која осуђује анексију Израела од источног Јерусалима и забрањује државама да успоставе дипломатске мисије у граду.
Он је рекао да отварање амбасаде било које земље у Јерусалиму не мења чињеницу да је град под окупацијом, а да се о његовој судбини може одлучивати само путем преговора.
Овде се узима у обзир чињеница да је Јерусалим једно од најважнијих питања у преговорима између Палестинаца и Израелаца.
Абул Геит је такође истакао да је признавање Јерусалима као престонице Израела у супротности са логиком мирног решења и међудржавног споразума.
Прекјучерашње званично успостављање дипломатских односа и најаве отварање амбасаде Косова у Јерусалиму критиковала је Европска унија и критиковала је Турска подсећа Kossev.
Палестина позива Приштину да размотри одлуку о Јерусалиму
Палестинско министарство спољних послова оценило је данас да је одлука Приштине да отвори представништво у Јерусалиму разочаравајућа и позвала га да размотри још једном ту одлуку и повуче је.
Према писању палестинске агенције Вафа (Wafa), Министарство је навело да је та одлука Приштине у супротности са свим што тамосње власти покушавају да учине како би убедиле свет да призна независност тзв.Косова, преноси портал Репортери.
Палестинско Министарство сматра да је одлука Приштине погрешна и да би њено повлачење дало пример посвећености законитости и међународном праву.
Какву важну пресуду доноси суд у Хагу, сазнајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг/ФоНет