Саифулах Јиар имао је само 19 година када је његова породица убијена у нападу САС-а на њихово авганистанско село 2011. Када су британски војни истражитељи 2017. године одлетели у Кабул како би истражили напад, рекао је да су му стављене лисице и одузети оца, брата и два мушкарца рођаци. Чуо је два рафала ватреног оружја, а када су Британци отишли, његови рођаци су били мртви, а тела су им "ударена" мецима.
Видео снимка напада очигледно је снимила америчка ваздушна подршка, али према новом извештају Сандеј Тајмса, америчке власти мистериозно су изгубиле снимке и нису успеле да их предају британском суду.
Мистериозни нестанак није први пут да су кључни докази из рације нестали или су намерно сакривени. Посета истражитеља Краљевске војне полиције (РМП) Кабулу 2017. године био је један од њихових последњих задатака током троипогодишње истраге оптужби за ратне злочине против јединице САС, током које су утврдили да су британски оперативци умешали авганистанске специјалце снаге у сличним убиствима између 2011. и 2013.
Истражитељи су интервјуисали 42 војника који су рекли да се не могу сетити мисије. Судски документи о којима је Тајмс писао наводе да је судија ово назвао случајем "колективне амнезије". Оружје кориштено у рацији на село Саифуллах уништено је исте године када је РМП покренуо истрагу.
Међутим, нагомилали су се докази против САС-а. Истражитељи су открили да су британски меци од 5,56 мм, уместо метака од 7,62 мм, које су користили авганистански командоси, коришћени за убијање жртава. Поред тога, испитивали су извештаје да је на тела ових жртава подметнуто оружје, како би се касније оправдала убиства.
Извештаји након рације на село Саифулаха 2011. године наводе да је његова породица убијена када је посегнула за оружјем док је САС претресао њихову имовину. Старији команданти били су скептични, описујући рацију као "најновији масакр" у ланцу мејлова које је видео британски суд, и изразили неверицу према идеји да четворица заробљених затвореника посежу за скривеним бомбама и пушкама током рације.
„На крају су пуцали у човека који се скривао у грмљу са бомбом у рукама. Не бисте то могли променити!", написао је старији подофицир.
Британска влада је закључила истрагу крајем 2017. године, не обрадивши ниједан случај. Исте године угашена је још једна опсежна истрага за наводне ратне злочине, а ирачки Тим за историјске наводе (ИХАТ) такође је затворио истрагу без покретања поступка.
Будући да је САС обично изузет од парламентарног надзора, судови су сада најбоља нада Саифулаха да пронађе правду. "Наш клијент тражи нову истрагу о смрти својих најмилијих и жели да зна да ли је њихова смрт била део обрасца илегалних убистава авганистанских цивила", рекла је његова адвокатица Теса Грегори за Сандеј Тајмс.
Рат Украјине и Русије постаје неизбежан. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: logicno.com