Тачијева жута кућа, ни мање ни више него баш те за Космет језиве боје, наврх брдашца је. И на имању које је краљ Александар пре сто година даривао Србима из Лике. Ту, у Чаглавици, селу наслоњеном на Приштину, које не тако давно беше чисто српско, а којим је сада албанска "елита" загосподарила. И ту је данас ар плаца, како рекоше, чак 30.000 евра.
На свега три километра од Приштине сместили су се Тачи, сва четири његова брата, богати Албанци, бивши министри... Елитна насеља, модерне куће, које ни за Западом не заостају, и оно мало осталих Срба, неки у обичним кућама, а неке су распаднуте, старе, скрпљене. У једном погледу стогови кукуруза и пластови сена и Тачијева вила и друге, испред којих су бесна кола, камере, обезбеђење... Снег је пао, веле мештани, ниједном ко ове зиме. Око Тачијеве куће колотрази у снегу и трагови стопала. Стаза је делимично очишћена. Капија велика, црна тешка, зид опасао кућу. Ролетне многе спуштене. Полицајци шпартају около.
- Жена и син су му били ту, ал' не виђам их неко време. Претпостављам да су и они у Хагу, да му буду близу -каже један мештанин, Србин.
А Тачи, који је 5. новембра лане поднео оставку на место председника Косова јер је морао пут Хага због оптужнице за ратне злочине и злочине против човечности, доселио се, како веле мештани, пред Нову 2019. годину. И руку на срце, Срби с којима смо овде причали кажу да с њим и због њега никаквих проблема немају. Био је, причају, културан комшија који се уљудно јави. Срби су овде били свој на своме и практично сами, уз неких петнаестак албанских кућа по ободу, све до трагичног 17. марта 2004. и погрома, у ком су Албанци палили и убијали по целом Космету све што је српско. У Чаглавици је десетак кућа запаљено, двоје Срба рањено. А највећи успех Албанаца, бар у овом селу, био је што се народ преплашио и потом почео да продаје куће и имања богатим Албанцима који нису питали пошто. И тако је настало елитно насеље на крај Приштине. Мир и тишина поред самог града.
Небојша Марковић, председник локалног савета Чаглавица, који је и Тачијев први комшија, прича за београдски лист да су Срби "стварно били компактни до 17. марта 2004. и потом је народ почео да губи веру и наду да ће овде бити боље, па је почела продаја њива, кућа...
- Српских је сада око 160-170 кућа, од чега 50 празних, а око 300 нас је укупно. Тачан број албанских кућа не знамо, али Албанаца има бар хиљаду. С комшијом Тачијем нема никаквих проблема. Виђали смо се неколико пута кад је овде пролазио. "Добар дан", "Добар дан". Откад се доселио, стварно је било много мање пљачки. Сад их је било две-три. Полиција је свугде. Ево, и ја силом прилика имам чуваре поред куће - кроз осмех каже Марковић. Вели и да су улице добиле називе пре него што је Тачи дошао и да није тражио да их мења:
- Спреда му је Стефан Немања, овде отпозади Душан Силни. Тачи је између двојице најјачих Немањића. Поносни смо на имена ових улица и на то што су опстала.
Које нове мере је Кризни штаб донео прочитајте ОВДЕ.
Извор: Курир