Пројектили су лансирани на источној обали Северне Кореје и верује се да су слетели у море изван ексклузивне јапанске економске зоне, рекли су званичници у Токију.
Нова лансирања су уследила убрзо након што је Бајден одбацио прошлог викенда севернокорејско тестирање две ракете кратког домета као „редовно стање“ и бацила су сенку на почетак путовања олимпијске бакље по Јапану.
- Прошла је година откако су последњи пут лансирали ракету. Ово угрожава мир и безбедност наше земље и региона. То је такође кршење резолуција УН-а - рекао је новинарима јапански премијер Јошихиде Суга, преноси Гардијан.
Јужнокорејска војска рекла је да је њен северни сусед из провинције Јужни Хамгионг испалио два "неидентификована пројектила" у Јапанско море, познато као Источно море у Кореји.
Ниједна даља информација о типу пројектила није била одмах доступна, али је речено да је војска „ојачала свој положај за надгледање у блиској координацији са САД“. Јужнокорејско веће за националну безбедност изразило је "дубоку забринутост" због лансирања.
Пацифичка команда америчке војске рекла је да су лансирања нагласила да недозвољени програм наоружања Северне Кореје представља претњу по њене суседе и међународну заједницу, додајући да надгледа ситуацију и саветује савезнике.
Лидер Северне Кореје Ким Џонг Ун користио је ракетне и нуклеарне тестове и као демонстрацију растуће војне моћи режима и као притисак на Вашингтон да преговара равноправније.
Северна Кореја није тестирала нуклеарно оружје или интерконтиненталне балистичке ракете (ИЦБМ) од 2017. године, када је то учинила уочи историјског састанка Кима и Доналда Трампа 2018. године.
Док је администрација Бајдена наводно у „завршној фази“ преиспитивања своје севернокорејске политике, аналитичари су приметили да су амерички званичници нагласили „денуклеаризацију Северне Кореје“ – што је суптилна промена у формулацији у односу на последњу администрацију.
Трамп се током првог самита са Кимом договорио да би циљ требало да буде ослобађање целог полуострва од нуклеарног оружја. Северна Кореја је то протумачила да би САД требало да повуку своје трупе из Јужне Кореје и прекину свој безбедносни савез односно „нуклеарни кишобран“ са Сеулом.
Леиф-Ерик Изли, професор на Универзитету Евха у Сеулу, рекао је да ће преиспитивање политике према Северној Кореји бити део контекста административне стратегије за Кину, јединог великог савезника и највећег трговинског партнера Северне Кореје.
- Војне активности Северне Кореје након поновног потврђивања веза са Пекингом постављају питања о томе да ли је Кина саучесник у избегавању санкција и да можда омогућава претње Кимовог режима региону. Ово ће повећати позиве у САД и другде да санкционишу кинеске фирме укључене у илегалну трговину - рекао је.
Након што је у почетку охрабрио састанке између Кима и Трампа, који су пали у запећак због денуклеаризације, Пјонгјанг је практично ћутао откако је Бајден ступио на функцију и званично није признао нову администрацију до прошле недеље.
- Ово најновије лансирање севернокорејске ракете највероватније је реакција на то што изгледа да Бајден умањује значај и исмева њихове ракетне тестове - рекао је Хари Казијанис, виши директор корејских студија у Центру за национални интерес у Вашингтону.
Како је рекао, Кимов режим, као и у време Трампа, реагује на сваки коментар из Вашингтона.
- Иако Бајденови коментари... очигледно није требало да изазову реакцију, Севернокорејци ће користити било који изговор који им се понуди да подигну улог – каже он.
Бајденове дипломатске увертире у Северну Кореју остале су без одговора, а Пјонгјанг је рекао да се неће ангажовати све док Вашингтон не одустане од своје непријатељске политике, укључујући заједничке војне вежбе са Јужном Корејом.
Северној Кореји је забрањен развој балистичких пројектила према резолуцијама Савета безбедности УН и под више је међународних санкција због својих програма наоружања. Али, под Кимом је брзо напредовала у својим могућностима, а сада се верује да поседује ИЦБМ способне да досегну сваки део копна САД.
Лансирања пројектила кратког домета прошлог викенда уследила су након заједничких вежби америчких и јужнокорејских војних снага и посете региону америчког државног секретара Ентонија Блинкена и министра одбране Лојда Остина ради разговора о питањима савеза и безбедности.
Током путовања у Сеул и Токио, Блинкен је више пута нагласио важност денуклеаризације Пјонгјанга.
То је подстакло првог заменика шефа дипломатије Северне Кореје Чоа Сон Хуија да оптужи САД за ширење „лудачке теорије“ о „претњи Северне Кореје“ и неутемељену реторику о „потпуној денуклеаризацији“.
Трампов однос са Кимом ишао је од размене увреда и претњама ратом до дипломатског отапања и три сусрета, али нису остварили суштински напредак ка денуклеаризацији.
Трамп је одржао два самита са Кимом, у Сингапуру и Вијетнаму, а Сједињене Државе повукле су неке заједничке активности са војском Јужне Кореје, док је Северна Кореја замрзла тестове ИЦБМ.
Међутим њихов састанак у Ханоју у фебруару 2019. завршио је пропашћу јер Север није хтео да се одрекне нуклеарног оружја зарад ублажавања санкција.
Комуникације су потом пресушиле, упркос трећем сусрету у Демилитаризованој зони, тешко наоружаној граници која дели две Кореје од рата 1950-53.
Шојгу ојачао Крим. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Блиц