Мешал (64), који је преживео израелски покушај атентата 1997. године, био је на челу политичког бироа до 2017. године када га је заменио Исмаил Ханијех (59) са седиштем у Гази, пренео је Ројтерс.
Иако је Хамасова база моћи у Гази, коју конторлише од 2007. године, он има много следбеника међу избеглицама и другима на Блиском Истоку и другим подручјима.
Мешал је 2012. године разљутио блиског савезника Хамаса Сирију када је напустио Дамаск због рата председника Башара ал-Асада, којег подржава Иран у борби против побуњених сунитских муслимана, који су и припадници Хамаса.
Палестински аналитичар Акрам Аталах рекао је да тај потез вероватно неће проузроковати значајан заокрет Хамаса јер се Мешал слагао са Ханијехом, како у погледу њиховог прагматицнијег приступа арапским и западним земљама, тако и у њиховом ставу према блискоистоцном сукобу.
- Што се тиче Хамасове политике према Израелу не видим припаднике тврде линије и умерене. Верујем да постоји договор око тога - истакао је Аталах.
Хамас је био против палестинско-израелског мировног споразума из 90-их и Израел и Запад га сматрају терористичком организацијом.
Лидери Хамаса истичу да је њихова борба против Израела легитимни отпор.
Амерички лист оценио могућност војног сукоба Русије и Украјине Више о томе ОВДЕ.
Извор: Танјуг