Комисија, која је формирана по налогу Владе Републике Српске, констатује да две трећине мртвих и рањених нису имале везе с ратним дејствима, већ са злочиначким делима, пишу данашње Вечерње новости.
"У Сарајеву је било 211 логора и места заточења Срба. На хиљаде их је затворено без јасног повода, а затвореници су претрпели најтеже насиље, искључиво због националности", наводи се у резимеу и додаје да је пријављено 800 несталих Срба на подручју града Сарајева, које је било под контролом СДА.
Како се наводи, до данас није пронађено 260 Срба, а претпоставља се да је број несталих и већи, јер су убијене читаве породице, као и да они који су преживели нису могли да пријаве нестанке.
"Институције предвођене бошњачким званичницима из СДА уложиле су огромне напоре да прикрију злочине почињене над српским грађанима", наводи се у извештају.
Додаје се да су Срби били у двострукој блокади, унутрашњој и спољашњој - прва је пратила линију разграничења бошњачких и српских снага и утицала је на све становнике, а друга, непробојнија блокада, коју су поставиле бошњачке снаге, била је усмерена искључиво на Србе.
На тај начин је сву хуманитарну помоћ контролисала бошњачка СДА која је, у подели, дискриминисала Србе, због чега је оцењено да је UNHCR постао "де факто" добављач за муслимане и бошњачку војску, преносе Новости.
Појашњава се да је СДА регрутовала и наоружала кључне актере кампање терора крајем 1991. године, припаднике организованог криминала, осуђенике, силоватеље и наркомане, који су пуштани из затвора захваљујући амнестији Алије Изетбеговића.
Један од специфичних аспеката кампање терора било је стварање огромне мреже приватних затвора у којима су почињена најгора злодела, пише у извештају и додаје се да је томе претходила кампања дискриминације и демонизације Срба који су били потиснути и искључени као грађани и чији животи нису били важни.
"Медији и невладине организације играли су велику улогу у кампањи демонизације ширењем лажних информација и фокусирањем пажње и саосећања искључиво на врло стварне патње муслимана, притом потпуно игноришући патњу Срба", пише у извештају.
Извештај је објављен на страници incomfis-sarajevo.org, садржи 1.250 страна и подељен је у седам поглавља.
О промени Устава Србије прочитајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг