- Трагови Изетбеговићеве исламске револуције очигледни су данас у Санџаку и на (самопроглашеном) Косову. Није изненађење да су Срби 1996. године морали да напусте Сарајево, јер им није било места у тако радикализованом исламском окружењу - рекао је Израели за Вечерње новости.
Израели, који је један од аутора извештаја Независне међународне комисије за истраживање страдања Срба у Сарајеву између 1991. и 1995. године, каже да се он и његове колеге нису одређивали ко је био добар, а ко лош у том рату, јер је "права слика да су у том рату обе стране убијале".
- Али, ако је истина да су Срби у Сребреници починили злочин над муслиманима, истина је и да су у Сарајеву и многим другим местима Срби били веће жртве - истакао је Израели.
Овај професор са Хебрејског универзитета у Јерусалиму истиче да је потписујући извештај осетио да су тим документом сви заједно учинили правду према том рату.
- Када сам се потписао иза 1.250 страница материјала на седам поглавља, осетио сам неки вид олакшања, јер сам био свестан да се, када су сарајевска збивања у питању, догодила велика травестија правде - рекао је Израели.
Муслимани су, како истиче Израели, као и свугде када су у питању сукоби у свету, били представљени као "свеци који раде само добре ствари док су Срби одликовани као изразито лоши".
Поводом чињенице да је закључак документа да је рат у БиХ изазвао бошњачко-хрватски референдум из 1992. године на коме Срби нису учествовали, као и да је муслиманска војска извршила агресију на ЈНА, а да је рећи нешто тако до сада била јерес, Израели наглашава да то није једина јерес у овом документу.
- Ми смо рат деведесетих година у БиХ третирали кроз историјску призму целог 20. века када су у Другом светском рату, муслимани и Хрвати, такође, били заједно против Срба и учинили многобројне злочине над својим комшијама. Рат деведесетих није био одвојен догађај од претходног рата, већ се може рећи да је његов наставак - наводи Израели.
Како истиче, ново је што се у ове сукобе додатно укључио исламски фактор и што су против Срба заједно били муслимани и Хрвати иза којих је нескривено стајао Запад и Америка.
У Извештају Независне међународне комисије за истраживање страдања Срба у Сарајеву између 1991. и 1995. године, између осталог, се наводи да је у Сарајеву током последњег рата у БиХ убијено око 3.000 српских цивила, а око 1.700 их је тешко рањено.
Закључак је да су муслиманске снаге формирале чак 211 логора и казамата за заточене Србе, као и да две трећине убијених и рањених Срба није имало никакве везе са ратним дејствима у БиХ.
Каква је даља судбина СПЦ у Црној Гори, сазнајте ОВДЕ.
Извор: СРНА