Вашингтон је уклонио Турску из млазног програма F-35 Lightning II 2019. године након што је Турска купила руски ваздушни ракетни систем С-400, за који држи да представља безбедносну претњу системима САД и НАТО.
Али турски извођачи настављају да производе делове за авион пете генерације, упркос уклањању земље из програма и спровођењу америчких санкција председавању Турске одбрамбене индустрије (ССБ) у децембру.
Вашингтон је потписао нови споразум за програм са осталих осам потписника, рекао је званичник Пентагона, након поништавања Меморандума о разумевању из 2006. године.
Сједињене Државе, Уједињено Краљевство, Италија, Холандија, Канада, Аустралија, Норвешка и Данска потписале су нови Меморандум о разумевању који је подељен са Анкаром, рекао је званичник.
Турска је планирала да купи 100 Ф-35, али Сједињене Државе одбиле су да испоруче четири завршена авиона након избацивања земље из програма.
Анкара је радила на томе да се врати у програм запошљавањем лобиста у Вашингтону раније ове године.
Турска државна одбрамбена индустрија (ССТЕК) ангажовала је адвокатску фирму Арнолд и Портер са седиштем у Вашингтону за лобирање у напорима за повратак у програм Ф-35 стелт млазних авиона, објављено је у фебруару на веб локацији за вести о лобирању Форигн Лоби Репорт.
Папирима БИА о Цвијану власт покушава да заташка аферу "Палма". Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Курир/ Ahmalnews