Ова вештачка интелигенција, названа "Атена", према грчкој богињи рата, у раној је фази развоја у Израелској ваздухопловној индустрији, али би до примене овог "супер-мозга" можда могло доћи већ у наредној деценији, пише британски "Телеграф".
У јединственој демонстрацији употребе "супер-мозга", а којој су ексклузиван приступ добили британски новинари, израелски тенкови Кармел били су опремљени вештачном интелигенцијом "Атена", која је величине мобилног телефона, и која прикупља податке са инфрацрвених и радарских сензора за означавање непријатељских ловаца скривених под земљом и у зградама на бојном пољу. У врло кратком временском тренутку вештачка интелигенција све прикупљене податке прослеђује команданту (ономе ко управља машином) и претвара у такозвани „борбени мени“ са понуђеним најбољим методама напада на потенцијалне циљеве.
"Атена" се такође може интегрисати у системе за контролу ватре и маневре на тенковима, што би јој омогућило и да аутоматски напада непријатељске циљеве. Ипак, онај ко управља системом доноси коначну одлуку о томе да ли ће се напад извести.
Израелска ваздухопловна индустрија ради на томе да омогући уградњу "Атене" на роботска возила, која би могла да аутоматски патролирају пограничним крајевима у потрази за "уљезима".
Израел се нада да ће овај јединствени систем вештачке интелигенције њихову војску учинити још ефикаснијом, јер машине могу да анализирају бојно поље и генеришу тактички план борбе много брже од људског ума. Старији официри у израелским одбрамбеним снагама, које такође истражују ратовање помоћу вештачке интелигенције, истичу да би неки аспекти ове технологије могли бити спремни за употребу већ следеће године.
- Нисмо далеко од основног нивоа добијања "аутоматске слике свести" о бојном пољу - рекао је пуковник Ели Биренбаум.
- Ако ме питате када ће се то догодити, крајем 2021. године, сигуран сам 90 одсто - наводи он за британски "Телеграф".
Пуковник Биренбаум рекао је да ће један од кључних изазова у будућности заправо бити убеђивање војника да „верују машини“.
Уређај "Атена" је само једно од низа оружја са вештачком интелигенцијом које су у развоју широм света, мада су овакви пројекти углавном обавијени велом тајне.
Овакви пројекти обично подразумевају дронове и уређаје за циљање пројектила, док су, како стручњаци истичу, војске широм света током претходних деценија користиле оружје које аутоматски напада људе, попут, на пример, нагазних мина.
Израел није једини савезник Запада који истражује ратовање вештачком интелигенцијом. У Сједињеним Државама, на пример, војни кадети програмирају тенкове са алгоритмима за пуцање у балоне који симулирају непријатељске војнике.
Такође, прошлог новембра, шеф британских оружаних снага, генерал Ник Картер, говорио је о томе да би војници „роботи“ могли да чине око четвртине војске до 2030. године.
Постојале су и спекулације да је Израел крајем прошле године уз помоћ вештачке интелигенције извршио атентат на једног од најбољих иранских нуклеарних научника Мохсена Фахризада. Међутим, Израел никада није одговорио на ове тврдње, и обично одбија да коментарише војне акције у иностранству.
Terrorists murdered an eminent Iranian scientist today. This cowardice—with serious indications of Israeli role—shows desperate warmongering of perpetrators
— Javad Zarif (@JZarif) November 27, 2020
Iran calls on int'l community—and especially EU—to end their shameful double standards & condemn this act of state terror.
Научника Мохсена Фахризада, кога је Запад означио као главног творца иранског тајног нуклеарног програма, наводно је убио сателитски контролисани митраљез, који је гађао помоћу вештачке интелигенције.
Тензије између Израела и Палестине додатно су порасле током викенда, након што су исламистичке милитантске групе испалиле више од 30 ракета из појаса Газе на израелску територију.
Руска војска испробала је нови систем противракетне одбране. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Вечерње новости