Најновије

Пентагон је овај потез повукао у последња три минута Трамповог мандата! (ВИДЕО)

Током последњих минута председниковања Трампа, опскурна компанија на Јужној Флориди најавила је светским рачунарским мрежама да ће започети управљање масовним интернетом у власништву америчке војске.

Доналд Трамп. (Фото: Flickr)

У месецима од тада, компанија је преузела контролу над скоро 175 милиона IP адреса. Такви огромни делови традиционалних некретнина на Интернету, који износе готово 6% употребљивих адреса у оригиналној шеми адресирања на Интернету, на отвореном тржишту вреде милијарде долара.

Без јавног објашњења шта се догодило, драматична промена у додељивању простора IP адреса изазвала је страсне шпекулације међу мрежним администраторима и интернет индустријом. То интересовање се само повећало када је Пентагон, после вишедневних упита из Вашингтон поста, коначно понудио објашњење.

Ево шта треба да знате о необичном потезу Пентагона.

Шта је примопредају интернета учинило толико вредном пажње?

Промена контроле адреса догодила се само три минута пре него што је Доналд Трамп напустио место председника - у 11. 57 сати 20. јануара, непосредно пре него што је председник Јое Биден преузео функцију према Уставу. Није било изјаве за штампу која се односи на промену, већ само обавештење путем интернет канала да су претходно неактивне адресе Пентагона сада биле доступне за прихватање саобраћаја. Мистерију је појачала компанија која је преузела контролу над адресама, раније мало познати ентитет, Global Resource Sistems LLC. Трансакција је стручњацима за интернет умрежавање изгледала крајње необично. Размера примопредаје IP адреса била је историјска, а одсуство јасног објашњења подстакло је нагађања: да ли су адресе продате? До петка, Пентагон није желео да пружи одговоре.

Како Пентагон објашњава масовну примопредају?

Брет Голдстеин, директор јединице Пентагона под називом Дефенсе Дигитал Сервице, рекао је да је његов тим одобрио активирање IP адреса као „пилот напор“ за побољшање сајбер безбедности. Дигитална служба за одбрану подноси извештај директно министру одбране и има задатак да решава хитне проблеме Министарства одбране и развија технологију за војску. Голдстеинова изјава каже: "Овај пилот ће проценити, проценити и спречити неовлашћено коришћење простора IP адреса ДоД-а. Поред тога, овај пилот може да идентификује потенцијалне рањивости." Голдстеинова изјава је даље описала иницијативу као један од "многих напора Министарства спољних послова усмерених на континуирано побољшање нашег сајбер положаја и одбране као одговор на упорне упорне претње" - жаргон за интернетску безбедност који се обично примењује на хакере које финансира држава. „Сарађујемо широм ДоД-а како бисмо осигурали ублажавање потенцијалних рањивости“, рекао је.

Да ли то објашњење има смисла?

Неактивне IP адресе могу се отимати и користити у подле сврхе, од ширења нежељене поште до пресретања великих количина података намењених за неко друго место, а пилот програм би могао омогућити Министарству одбране да утврди да ли се те активности одвијају помоћу његових адреса. Особа упозната са пилот-напорима, која се сложила да говори под условом анонимности јер Ако програм није јаван, рекао је да је важно да Министарство одбране има "видљивост и транспарентност" у својим различитим сајбер ресурсима, укључујући IP адресе, и правилно управља адресама како би биле доступне ако и када Пентагон то жели користити их.

Али новоактивисане адресе такође привлаче велике количине интернет саобраћаја које би организација попут Пентагона могла прикупити и анализирати у обавештајне сврхе, рекао је Доуг Мадори, директор интернет анализе за Кентик, компанију за надзор мреже, која је била међу онима који су покушавали да дешифрујем шта се догађа. Подаци би могли пружити информације о томе како злонамерни актери делују на мрежи, нудећи Пентагону увид у слабости које се могу искористити у рачунарским системима. Аналитичари би такође могли стец́и увид из интернет саобраћаја, сазнајући шта други ентитети траже на мрежи и које уређаје користе за преузимање података, рекла је Мадори. Случајне погрешне конфигурације које би се могле искористити или отклонити такође би могле бити међу подацима, рекао је он.

Зашто Србија мора да усклади спољну политику са Бриселом? Више о томе ОВДЕ.

Извор: Курир

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА