Према његовим речима, проблеми са вакцинацијом у европским земљама с једне стране и објективни успех руске вакцине „Спутњик ве“(Sputnik V) с друге стране могли би да подстакну лидере у Бриселу да делимично промене своју политику према Москви.
„У Европи се уочава политички очај због кашњења у испорукама вакцина и расподеле међу земљама услед раста броја оболелих. Све се више и више држава окреће ка истоку, ка безбедним вакцинама, које имају широку примену, али још их није одобрила Европска агенција за лекове“, навео је новинар.
Као један од аргумената Хеглунд је навео став немачке канцеларке Ангеле Меркел која је у више наврата изјављивала да је спремна да набави вакцину „Спутњик Ве“ након њене регистрације у ЕУ.
Подсетимо, шеф руске дипломатије Сергеј Лавров је у марту изјавио да је целокупна инфраструктура односа са Европском унијом уништена је једностраним поступцима Брисела и да зато Москва сада нема односе са том организацијом.
Вакцина „Спутњик Ве“ коју производи Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ у сарадњи са Руским фондом за директне инвестиције добила је 11. августа потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету.
Вакцина тренутно пролази процедуру постепене експертизе у европском регулатору за лекове ЕМА. Та процедура претходи формалном захтеву ЕМА за регистрацију вакцине на тржишту ЕУ.
Шеф одељења за стратегију вакцинације ЕМА Марко Кавалери крајем марта је изјавио да ће агенција у априлу послати у Русију групу стручњака како би проверили клиничка испитивања и производњу „Спутњика Ве“.
Пада Кривокапићева влада. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: rs.sputniknews.com