Дарко Николић један од аутора пројекта говори о новозаветној перспективи са којом се посматра овај велики злочин:
-Новозавена перспектива претпоставља да волимо Бога као што он воли нас и да волимо једни друге као што је Бог показао љубав према нама. Та се љубав односи не само на оне који су блиски или познати, него више од тога на све људе - појашњава аутор и додаје :
-Жртве Јасеновца и других логора током Другог светског рата које су страдале због вере , боје коже, друкчијег убеђења су страдали јер су их други гледали као непотребне ствари, као непогодне . Христово страдање је страдање свих тих невиних људи. Парадокс је да су људи који нису погодни за овај свет постали су светителљи- , каже Дарко.
Према речима Николића , вера која је чинила злочине, током Другог светског рата, је чиста идеологија, јер ако веру не практикујете као живи практичну веру која је у дослуху са Богом, она се користи на погрешан начин. Злочин настаје када човек субјективно доноси рационалну одлуку да у име неких идеала унижавате друге људе због порекла, вере и боје коже. Фашизам је поникао међу културним народима Немцима и Италијанима.
Систем логора Јасеновца је настао на лето 1941. и трајао до 23. априла 1945. године односно његовог ослобођења . Пре тога су Срби, Јевреји, Роми и антифашти су били заточени у логорима: Госпић. Паг и Јадовно. Јасеновац је састајао од пет логора: Старе циглане, Старе Градишке, Крапије и Млаке, Кожаре и Брочице . У почетку су у логор довођени истактнуни Срби: учитељи, свештеници, лекари, интелектуалци и власници фабрика. После козарачке офанзиве 1942. године, у Јасеновац долазе Срби са подручја ове планине као и борци НОП-а. Од 1943. године, мења се ситуација, па је у логору има више идеолошких непријатеља -комуниста. Крајем априла 1945, усташе , када су били сигирни да ће изгубити рат, почели су да заташкавају злочине , 21. априла су убили све жене у логору, а већ 22. априла, од више од 1000 затвореника су кренули у пробој, голоруки на митраљска гнезда , само њих 108 је успело да побегне и преживи.
Нова власт је под идеологијом братства и јединства заташкавала злочин, јер су причали о зверствима фашиста, нациста, али нису говори које је вршио злочине, није било имена жртава, ни по националности, изградили су безлични споменик. Камени цвет. споменик који је изграђен на ливади, где су се вршили страшни злочини, симболише нови живот, али није направљен комплекс музеја, који би говорио шта се стварно десило у Јасеновцу.
-Мотив овог пројекта да људи који су страдали у Јасеновцу да се ставе на место које заслужују, да се према њима односимо са поштовањем као што поштујуемо једни друге. Ова трегедија треба да буде пример како да се односимо према сваком човеку без обзира коме народу и веру припада. То је јеванеђелски приступ, заклучују Дарко Николић један од аутора пројекта „Јасеновац логор смрти – земља живих”.
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) May 1, 2021
Извор: Правда