Најновије

КОВИД КРИЗА У ВЕЛИКОЈ БРИТАНИЈИ: Тешке оптужбе на рачун премијера - "Умрле су десетине хиљада људи које нису морале да умру“

Грешке британске владе довеле су до тога да су десетине хиљада људи у Великој Британији беспотребно умрле од Ковида, тврди Доминик Камингс, главни саветник премијера Бориса Џонсона до новембра прошле године. Тврди и да су мере затварања сувише споро уведене пошто је премијер испрва одбацио Ковид као "причу за плашење“.

Корона вирус. (Фото: pixabay. com)

"Десетине хиљада људи које нису морале да умру" изгубиле су живот током британске епидемије Ковида-19, према речима бившег главног саветника британског премијера.

Пред скупштинским одбором, Доминик Каминс је изјавио да су премијер Борис Џонсон и друге кључне фигуре правили грешку за грешком у руковању кризом.

На заседању дугом седам сати извршен је до сада вероватно највећи инсајдерски напад на то како је земља руковала пандемијом.

Британија је била погођена са два огромна таласа током епидемије Ковида, забележивши једну од највећих стопа смртности по глави становника на свету.

Ово су четири главне тврдње Доминика Камингса.

1. Премијер није схватио озбиљно Ковид

Камингс је изјавио да је Џонсон пропустио да увиди размере кризе док је ова почињала у фебруару 2020. године, рекавши да се "према њој понашао као према причи за плашење, мислио је да је то само нови свињски грип".

У кључном стадијуму, у време кад је први талас Ковида требало да погоди Велику Британију, Камингс је рекао да су Џонсонову пажњу заокупили захтев тадашњег америчког председника Доналда Трампа да се придружи кампањи бомбардовања у Ираку и бес његове девојке због новинског чланка о њиховом псу.

Камингс сматра да је, "кад смо били највише потребни јавности, влада заказала", а премијер "није био способан за обављање тог посла".

"Људима није указано лечење које су заслужили.

"Многи су били остављени да умру у језивим околностима."

Ко је Доминик Камингс?

Доживљаван као господар закулисних радњи у британској политици, Камингс је био мозак иза успешне кампање да Велика Британија напусти Европску унију и осмислио је убедљиву победу Бориса Џонсона на општим изборима 2019. године.

Већ омражен међу многима на политичкој левици, стекао је прегршт непријатеља и у властитој Конзервативној странци, са бившим премијером Дејвидом Камероном који га је назвао "психопатом од каријере" и оптужио за "убацивање отрова" у уши ривала.

Привукао је пажњу јавности кад је, усред строгог закључавања, возио 450 километара до очеве фарме да би се тамо изоловао, пре него што је примећен код оближњег салона лепоте, касније тврдећи да је био принуђен да ту стане пошто се са женом и децом одвезао да "тестира вид".

2. Влада није довољно брзо одустала од планова за "колективни имунитет"

Камингс тврди да је Велика Британија била фатално спора у реализацији свог "плана А", јер би пандемија на крају могла да убије и до 500.000 људи.

Одбору је рекао да у јануару, фебруару и почетком марта Велика Британија није размишљала о строгим, брзим мерама за борбу против Ковида попут оних које су се показале ефикасним у Кини и Јужној Кореји.

Уместо тога, план је био да се дозволи да се болест рашири становништвом, док су најугроженији заштићени, све док довољно људи не постане природно отпорно на њу и земља постигне "колективни имунитет".

Камингс је тврдио да се од ове стратегије одустало тек кад су схватили да ће довести до тога да Ковид "потроши све капацитете Националне здравствене службе" и "изазове највећу катастрофу коју је ова земља доживела још од 1940. године" (кад су британске трупе током Другог светског рата биле присиљене да напусте Француску).

Али у тренутку кад је политика промењена и кад је уведено затварање, било је прекасно да се спречи да вирус прохуји земљом.

3. Премијер је дозволио да дође до другог таласа

У Великој Британији, као и у већем делу Европе и Северне и Јужне Америке, други талас Ковида био је још гори него први.

Камингс је изјавио како је премијер сматрао "да није требало да уведемо ни прво затварање и да неће поновити исту грешку".

Џонсон је сматрао да је Велика Британија требало да се "усредсреди на привреду", уместо да се закључа како би спречила ширење вируса, према речима Камингса.

Камингс је тврдио да премијер "није прихватао никакве савете, сам доневши одлуку да их неће слушати" и да би радије видео "лешеве како се гомилају" него да нареди ново закључавање.

Закључавање је на крају ипак наређено, али касније него што су многи желели, а број смрти је достигао врхунац од 1.000 дневно током другог таласа у Великој Британији.

4. Министар здравља је требало да добије отказ

"Државни министар здравља је требало да добије отказ за најмање 15 до 20 ствари", тврдио је Камингс.

Камингс је рекао да је Мет Хенкок био усредсређен на стварање система тестирања како би постигао циљ од 100.000 тестирања, уместо да уведе ефикасан систем надзирање пандемије."

"Ако не дамо отказ министру здравља и ако не предамо тестирање у руке неком другом, убићемо људе и то ће бити катастрофа", каже Камингс да је говорио премијеру.

Како је влада реаговала на ове тврдње?

Испитиван у скупштини у време док је Камингс износио ове тврдње, премијер је рекао: "Изаћи на крај са пандемијом ових размера било је запањујуће тешко."

"У сваком стадијуму смо покушавали да смањимо губитке живота - да спасимо животе и заштитимо Националну здравствену службу - и следили смо најбоље научне савете које смо могли."

Министарство здравља издало је саопштење, навевши: "Апсолутно одбацујемо Камингсове тврдње о министру здравља Мету Хенкоку."

"Министар здравља ће наставити тесно да сарађује са премијером у спровођењу програма вакцинације, бори се против опасности које представљају варијанте и пружа подршку Националној здравственој служби."

Хоће ли се Камингсовим тврдњама веровати?

Иако се Камингс изнова (некарактеристично за њега) извињавао за властита дела док је износио ове доказе, многи људи су сугерисали да је његово сведочанство покушај да свали кривицу на друге за поступке владе у којој је и сам био моћна фигура.

Неколико пута је изгледало као да жели да сугерише да није имао довољно утицаја у Даунинг Стриту број 10 и да није могао да схвати сложеност ситуације - што је небо и земља у односу на имиџ немилосрдног стратега који је до сада развијао.

Али чак и ако његове тврдње буду добиле на тежини, велике су шансе да ће влада из овога изаћи релативно нетакнута.

Упркос високој стопи смртности у Великој Британији, владин брзи програм вакцинације (далеко испред већине земаља у Европи) помогао је да она у анкетама искочи далеко испред опозиционих странака.

Вучић и Додик дочекали патријарха Порфирија и епископе! Више о томе ОВДЕ.

Извор: Би-Би-Си на српском

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА