Дачић је, на јавном слушању о променама Устава у области правосуђа, у организацији скупштинског одбора за уставна питања и законодавство, а коме су присуствовале стране дипломате, истакао да не би волео да се прича о тој теми, а један је од услова за напредовање Србије у европским интеграцијама, претвори у политичку борбу власти и опозиције.
Ово није домен политичке борбе, ово је домен приче о независности правосуђа, констатовао је он и додао да је парадокс да се те опозиционе странке, које се представљају као проевропске, противе променама Устава, иако би „требало бити прве које то траже“.
Парадокс је да је Скупштина највише за промену Устава, а они којих се то тиче – судије и тужиоци, не изражавају подршку тим променама. Највеће критике имамо од оних којих се то тиче, рекао је Дачић.
Како је нагласио, представници ЕУ ћуте о свему, иако се измене Устава раде у складу са препорукама ЕУ и зато треба да се у јавности чује и њихов став, да ли то траже од Србије или не.
Ако не, да не потежемо „тешку артиљерију“ без разлога, указао је Дачић, подсећајући да је промена Устава тежак и компликован посао,.
Министарка правде Маја Поповић рекла је да су промене Устава услов за даљу реформу правосудног система и један од приоритета у процесу приступања ЕУ, а њима се успоставља бољи систем предлагања и избора судија и тужилаца, са правичном процедуром избора, истим условима за све кандидате и отворености према јавности.
Јавном слушању присуствовали су представници Делегације ЕУ, Савета Европе, ОЕБС, као и амбасада САД, Велике Британије, Грчке, Шпаније, Холандије, Аустрије, Немачке и Финске.
Човек ког је ухапсио Лукашенко спреман да пропева! Више о томе ОВДЕ.
Извор: ФоНет