Најновије

Због овога могу да вас врате са границе: Ако планирате пут, обавезно проверите…

Велики број грађана из Србије је већ испланирао пролећни одмор, а важан корак пре поласка на пут јесте и провера пасоша.

Важећи биометријски пасош је обавезан за улазак у земље Шенгена, односно у земље у које путници из Србије најчешће путују као што су Италија, Грчка, Немачка, Шпанија, Хрватска и многе друге.

Колико мора да важи пасош за улазак у Грчку?

 

Оно што обавезно морате да знате јесте да за земље које су у Шенгенској зони важи правило да пасош мора да важи најмање три месеца од датума планираног за напуштање шенгенског простора.

Уколико то није случај, можете да имате потешкоће на граничним прелазима.


Тренутно, шенген зона се састоји од 29 држава чланица: Аустрија, Бугарска, Белгија, Чешка Хрватска, Данска, Естонија, Финска, Француска, Немачка, Грчка, Мађарска, Исланд, Италија, Летонија, Лихтенштајн, Литванија, Луксембург, Малта, Холандија, Норвешка, Пољска, Португал, Румунија, Словачка, Словенија, Шпанија, Шведска, Швајцарска.

За неке земље, пасош мора да важи и дуже од три месеца од датума планираног за напуштање землеј.


Када је реч о Турској, страним држављани који улазе у Републику Турску потребно је да поседују пасош чији је рок важења најмање 60 дана дужи од дана истека визе или дозволе боравка, односно дозвољеног боравка без визе (безвизни боравак за наше грађане је 90 дана у периоду од 6 месеци), што значи да рок важења путне исправе мора бити најмање 150 дана, тј. 5 месеци од дана уласка у Турску.

Са друге стране, у Црну Гору, Албанију, Босну и Херцеговину и Северну Македонију можете да путујете и само са важећом личном картом.

Рок за издавање новог пасоша

Уколико сте пре путовања приметили да ваш пасош неће важити три месеца након планираног датума напуштања, што пре поднесите захтев за издавање новог пасоша.

Захтев за издавање биометријског пасоша подноси се лично у полицијској управи или станици према месту пријављеног пребивалишта односно боравишта подносиоца захтева, при чему је неопходно следеће:

важећа лична карта или уколико се захтев подноси у надлежном дипломатско-конзуларном представништву Републике Србије, друга јавна исправа из које се може поуздано утврдити идентитет подносиоца захтева;
претходни пасош на увид, који ће се, уколико је важећи, поништити након преузимања новог пасоша;
уплатнице генерисане на порталу еУправе није обавезно, али се по жељи подносиоца захтева може приложити и фотографија величине 50×50мм („ен фаце“), на једнобојној сивој позадини за хитне случајеве – доказ који потврђује разлог хитности поступка (у писаној форми).

Полицијска управа, односно полицијска станица у којој је поднет захтев за издавање путне исправе дужна је да реши захтев у року од 30 дана од дана подношења захтева, наводи се на сајту муп-а. Уколико је захтев за издавање путне исправе поднет у дипломатско-конзуларном представништву рок за решавања захтева је 60 дана од дана подношења захтева.

У изузетно хитним случајевима (потреба за хитним лечењем у иностранству, обавештење о смрти или тешкој болести члана уже породице, неодложан службени пут) или из других оправданих разлога, ако су уз захтев приложени докази који потврђују разлоге хитности, надлежни орган је дужан да путну исправу изда најкасније у року од 48 сати од тренутка подношења захтева.

Извор: Б92

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА