Са овим упозорењем је иступио председник Microsoft Бред Смит. И додао да већ 2024-те може бити пређен Рубикон „ако се не предузму мере за ограничавање и контролу развоја вештачке интелигенције“.
Његово упозорење објавио је Daily Mail и придодао му информације добијене од „анонимног инжењера из Кине“ да тамошње власти већ користе њене могућности за надгледање становништва, користећи, између осталог, технологију која препознаје емоције и утврђује кривицу.
Према речима тог инжењера, рачунар утврђује да ли је нека особа опасна и крива за кривична дела која још није признала“.
Смит сматра да пример Кине показује да се свет приближава научној фантастици:
„Све ме подсећа на Орвелова предвиђања из `1984`. Његова главна поента је била да ће владе моћи све да виде и све да чују. Није се то остварило 1984. године, али могло би се остварити 2024-те. Ако будемо неопрезни. “
Није, међутим, проблем само Кина.
Сједињене Државе користе Гуглове технологије које могу да разликују људе и предмете. Те технологије су коришћене у војне сврхе, након чега је неколико запослених у Гуглу поднело оставку у знак протеста.
Компанија се повукла из пројекта, али је америчко Министарство одбране пронашло нове партнере у Силицијумској долини.
Према конгресмену Сету Моултону, трка у наоружању на пољу вештачке интелигенције могла довести до рата САД са Кином.
Према британском професору Стјуарту Раселу, вештачка интелигенција већ постаје кључна раскрсница за човечанство:
„Ако све учинимо како треба, за човечанство може наступити златно доба са решеним проблемом сиромаштва и болести. Ако погрешимо, створићемо технолошку глобалну диктатуру. Чак ризикујемо да изгубимо контролу над својим светом и препустимо је сопственим технологијама“.
Тесла аутомобили долазе у Русију. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: fakti.org