Градоначелник Суботице Стеван Бакић је истакао да је ово историјски дан за град, док је председник Скупштине Балинт Пастор поручио да је одлука исправна и да ће Буњевци добити оно право које имају остали.
Буњевачки је тако постао четврти равноправни језик у овој средини.
Очекује се да ће се буњевачки језик наћи у службеној употреби осам дана од објављивања Одлуке у Службеном гласнику, односно већ средином маја, док ће сам процес прилагођавања тећи постепено, објављено је на порталу subotica.com.
Одборници Демократског савеза Хрвата у Војводини су бојкотовали седницу градског парламента, али су истовремено одржали конференцију за новинаре испред Градске куће.
Лидер странке Томислав Жигманов и одборница Јосипа Војнић Тунић још једном су поручили да се не слажу са овом одлуком.
Жигманов је рекао да њихов став против измене Статута нису имали слуха када су у питању људи који носе власт у Суботици, поновивши да су били мета увреда и претњи на друштвеним мрежама.
Оценио је да је усвајање одлуке суботичког парламента о буњевачком језику преседан.
"Видећемо да ли ће на тај начин бити подржана иницијатива Хрватског националног већа да се хрватски језик уведе у општине Апатин и Бач и град Сомбор, а до данас немамо никакве информације о томе", навео је Жигманов, уз тврдњу да је реч о неједнаком третману националних заједница.
Најавио је да ће тражити правну заштиту и процену уставности одлуке о промени Статута Суботице.
А Загреб би да Арбанасима на КиМ прави војску, опширније ОВДЕ.
Извор: Танјуг, РТС