Навео је да НАТО као организација мора да има сатусно неутралан став због неких чланица које не признају тзв. Косово као државу, али и да нема никакве дилеме да НАТО пружа пуну подршку привременим институцијама самоуправе на КиМ и прерастању косовских безбедносних снага у тзв. војску Косова.
Он је за Танјуг рекао да косовске безбедносне снаге чија трансформација траје већ трећу годину заправо треба да буду искључиво цивилна организација, нека врста цивилне заштите, а не наоружана војна формација и наводи да ће се процес трансформације у тзв. војску Косова одвијати у три етапе.
Њихов план је, додаје, да до 2027. направе класичну војну организацију која би стекла пуне оперативне способности 2029. и тада би требало да броји 5.000 активних припадника и 3.000 у резреви.
"Оно што је новина и што је мање познато јавности то је да је разрађен план обавезног служења војног рока за мушкарце од 19. до 34. године и добровољно за жене. Они очекују да ће 2028. када ће бити уведено обавезно служење војног рока, њихов регрутни потенцијал износи 180.000 људи", рекао је Дрецун сумирајући информације изнете на седници Одбора за Косово и Метохију на којој се разговарало о безбедносној ситуацији у јужној покрајини када се косовске безбедносне снаге додатно наоружавају и повећавају бројност униформисаних лица.
Што се садашњег састава тиче, Дрецун каже да они имају око 290 људи у тзв. министарству одбране и више од 3.400 људи у тзв. косовским безбедносним снагама, а од тога је 10 одсто припадника мањина.
"Кључни корак ка формирању тзв. војске Косова је направљен 2019. када су формирали главни штаб и четири команде", рекао је Дрецун и навео да команда копнених снага има три пешадијска пука у Гњилану, Истоку и Косовској Митровици и да врше интензивно набавку наоружања.
Поред пешадијског наоружања, Дрецун је рекао да ће они набављати средства за противоклопну борбу, а да веома јачају снаге за снајперска дејства и формирају снајперска одељења.
"Имају хаубице 105 милиметара и набављају минобацаче. Праве комплетну војску, не само са стрељачким наоружањем, него и са тешким наоружањем. Такође, интензивно раде на развоју ваздухопловне компоненте и планирано је једно одељење које би требало да има хеликоптере", рекао је Дрецун.
Каже да се претпоставља да ће уз помоћ САД да набаве половне хеликопетере, да одељене треба да буде у Помазатину, а да је до сада формирана командна структура.
Навео је да су да су три пилота и два официра ваздухопловно техничке службе из састава косовских безбедносних снага завршили школовање за пилота хеликоптера у Турској.
"Укупно је предивиђено да та јединица има 58 припадника од којих би 20 били пилоти хеликоптера, предвиђено је куповина три лака хеликоптера и три средња транспортна хеликоптера који ће се базирати на аеродрому Слатина", рекао је Дрецун.
Такође им је, додаје, у плану да формирају снажне сајбер капацитете у наредном периоду, а с друге стране интензивно јачају специјалне јединице.
Каже да ће бити формирана посебна специјална јединица у оквиру косовских безбедносних снага које ће имати нову базу на подручју Ђаковице, а касније ће се проширити по целој територији Косова и Метохије.
"Те специјалне снаге су им јако потребне да би деловале испод радара оружаног сукоба, да никада не пређу ниво оружаног сукоба, али онда је довољно да изврше неке провокативне акције или нападе на српски народ на северу КиМ", каже Дрецун.
Наводи да такође имају веома снажну мобилну компоненту, за сада 200 возила хамер, око 35 возила кобра и посебно опремљене хамере са балистичком заштитом, а план им је да до 2027. набаве више од 350 оклопних борбених возила.
"Кад све то сагледамо, видимо да се прави једна права војна организација која ће, када је у питању територија КиМ, имати веома снажне капацитете за дестабилизацију ситуације која би могла да настане због евентуалног покушаја да се српски народ угрози на Косову и Метохији", упозорио је Дрецун.
Подсетио је да је Кфор 2010. имао 12.000 припадника, а сада 3.400 и да се паралелно са формирањем косовских безбедносних снага смањивало присуство Кфора што, сматра, није случајно.
"Кфор планира да своје присуство сведе на минималан ниво 2.500 људи, али ће се зато повећати број припадника тзв. војске Косова. Само толерисање и подршка и помоћ која се пружа од стране појединих НАТО земаља формирању и трансформацији косовских безбедносних снага у тзв. војску Косова је нешто што је неприхватљво и није законито, није легално, јер је супротно Резолуцији 1244", рекао је Дрецун.
Навео је и да будући официри тзв. војске Косова школују у Северној Македонији, Турској, Хрватској, Великој Британији, САД и у Немачкој.
Према његовим речима, САД, Немачка и Турска су главне земље које пружају подршку прерастању косовских безбедносних снага у тзв. војску Косова.
Оно што, како каже, посебно забрињава јесте распоред косовских безбедносних снага јер је добра део њих распоређен уз северни део КиМ.
"Ако погледате њихове пукове који су у Истоку и у јужном делу Косовске Митровице, базу која треба да се гради на брду Црноша у јужном делу Косовске Митровице, онда је ситуација крајње забрињавајућа, јер је све то упоредно за могућа дејства према северу", рекао је Дрецун.
Навео је да НАТО као организација мора да има статусно неутралан став због неких чланица које не признају тзв. Косово као државу, али и да нема никакве дилеме да НАТО пружа пуну подршку привременим институцијама самоуправе на КиМ и прерастању косовских безбедносних снага у тзв. војску Косова.
Навео је да је по Резолуцији 1244 Кфор статусно неутралан и не може да се понаша као да је Косово држава.
"То је за нас добра ствар, јер Кфор је тренутно једина формација која може да заштити српски народ, али нема никакве дилеме да највећи део чланица НАТО пружа пуну политичку подршку, али и економску и војну, тој самопроглашеној држави Косово и да ће они то наставити. А о међусобном признају и Османи и Курти и други само могу да сањају", закључио је Дрецун.
Шта раде војске десет земаља на југу Србије, сазнајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг