Најновије

САД И РУСИЈА ГОМИЛАЈУ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ НА ГОТОВС: Узнемирујући извештај шведског института о спремности две велике силе за рат!

Према новом годишњем извештају истраживачког института са седиштем у Стокхолму, почетком 2021. године у свету је било 13.080 нуклеарних оружја - 320 мање него претходне године и мање од петине онога што су нуклеарне силе имале током хладног рата средином -1980-их, пише Дојче веле.

Илустрација (Фото: Јутјуб)

Међутим, мировни истраживачи забрињава број нуклеарних бојевих глава постављених на ракете или у активне базе. СИПРИ сматра да је ово нуклеарно оружје спремно за употребу. Његов број порастао је са 3.720 прошле године на тренутно 3.825. Сједињене Државе и Русија повећале су арсенал овог оружја за око 50 комада у поређењу са претходном годином.

„Чини се да се укупан број бојевих глава у глобалним војним залихама повећава“, рекао је Ханс М. Кристенсен, СИПРИ-јев стручњак за нуклеарно разоружање, контролу наоружања и неширење оружја. "Забрињавајући је знак да је силазни тренд, који карактерише глобалне нуклеарне арсенале оружја од краја Хладног рата, заустављен."

Према прорачунима СИПРИ института за истраживање мира, Русија (6255) и Сједињене Државе (5550) заједно поседују преко 90 процената светског нуклеарног оружја. Обе земље имају опсежне и скупе програме замене и модернизације нуклеарних бојевих глава, ракетних бацача и носача авиона. „Изгледа да се повећава значај Русије и Сједињених Држава нуклеарном оружју у својим стратегијама националне безбедности“, рекао је Кристенсен.

Извештај из 2021. године, који је објавио СИПРИ, бележи друге забрињавајуће трендове. Не само да САД и Русија надограђују свој нуклеарни арсенал, већ и друге нуклеарне силе такође улажу у своју нуклеарну спремност и планирају, развијају или распоређују додатне системе наоружања. То је седам нуклеарних сила: Британија, Француска, Израел, Кина, Пакистан, Индија и Северна Кореја.

Према извештају Института СИПРИ, Велика Британија је такође преокренула политику смањења нуклеарног арсенала и подигла планирани плафон нуклеарног оружја са 180 на 260. Кина је усред велике модернизације и проширења свог нуклеарног арсенала, а Индија и Пакистан су такође у процесу ширења свог нуклеарног оружја. Поред тога, упркос свим међународним апелима, Северна Кореја наставља да развија свој војни нуклеарни програм.

Путинов интервју прочитајте ОВДЕ.

Извор: Дојче веле/ Net.hr

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА