- Најпре зависи од тога колико нас ће се вакцинисати, а потом како ћемо спречити даљу трансмисију вируса како не бисмо ушли у јесен са великим бројем заражених. Број вакцинисаних до сада свакако ће онемогућити појаву новозаражених какву смо имали прошле јесени и зиме - рекао је он.
- Када обим пређе 60 одсто, можемо да размишљамо да ће пик бити неколико стотина, можда и мање. То би значило да је једна ковид болница са врхунском опремом и стручњацима довољна за целу Србију, да је гаранција да свако добије могућност да му буде спасен живот - рекао је вирусолог.
Доктор Шеклер наводи да ће корона, уз помоћ вакцина, постати један од уобичајених корона вируса који и иначе постоје и нису толико опасни.
- Не убијају људе, и против њих се не вакцинишемо. То ће на крају бити судбина и овог вируса. Али, да бисмо га натерали да устукне и претвори се у нешто безопасно, морамо да се боримо вакцинама и превентивним мерама. У природи се ставри дешавају тако да вирус мутира, у смислу веће преносивости али мање патогености - објаснио је он.
Др Шеклер наводи пример блиског "рођака" САРС-а, вируса МЕРС, који се јако тешко преносио а смртност је била 30 одсто.
- САРС је имао већу преносивост, а смртност од 10-11 одсто. Овај вирус се лакше преноси али му је смртност знатно мања. Значи, ако га пустимо да се преноси а вакцинацијом онемогућимо да убија људе, док не прође свако кроз контакт с вирусом, било вакцинални или "дивљи", он ће полако губити снагу и постаће пети корона вирус - рекао је он.
Субверзивно деловање енглеске тајне службе из Скопља! Више о томе ОВДЕ.
Извор: Српски Телеграф