У оквиру кластера 1 налази се Поглавље 5: Финансијски надзор, које је отворено у децембру 2015, Поглавља 23: Правосуђе и основна права и 24: Правда, слобода и безбедност, које је Србија отворила у јулу 2016. године, Поглавље 5: Јавне набавке, отворено у децембру 2016. и Поглавље 18: Статистика, отворено у децембру 2018.
Осим тога, у оквиру кластера 1 су и економски и политички критеријуми за чланство, попут постојања функционалне тржишне привреде и демократских институција, као и реформа јавне управе. Сви ови критеријуми важе од почетка процеса приступања Србије.
Да је Србија отворила сва поглавља у оквиру овог кластера знало се још приликом објављивања предлога нове методологије у фебруару 2020, када је први пут представљено груписање поглавља у кластере. Тада је било јасно да је Србија у кластеру 1 отворила сва поглавља, док су у преосталих пет кластера нека поглавља отворена, а нека тек чекају на отварање, пише European Western Balkans.
Подсећамо, још 11. медији су пренели да нема сагласности да се са Србијом овог месеца отворе нова преговарачка поглавља, која су сада груписана у кластере. Како је пренето, десет држава чланица било је против.
Међутим, на основу изјава премијерке и министарке, могло би се закључити да је Србија јуче отворила кластер 1 - “Основе”.
- Враћамо се у Београд с тим да је кластер 1 отворен, да је Србија испунила све што се од нас очекује и тражи за отварање још два кластера, кластера 3 и 4 - изјавила је премијерка Брнабић.
Министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић изјавила је да је јуче почела примена нове методологије на наш преговарачки процес и да је Србија фактички отворила кластер 1, који се односи на основе владавине права.
Међутим, како је изјвио и комесар за проширење Оливер Вархељи, јучереашњи учесници “закључили да је, према новој методологији, кластер 1 већ отворен”.
Он је додао да током словеначког председавања Саветом ЕУ, које почиње 1. јула, приступни процес Србије може да се динамизује, али да би се то десило, Србија мора да одради свој део посла.
Јучерашња међувладина конференција је прва коју је Србија одржала од усвајања нове методологије проширења. Како је наведено у саопштењу Савета ЕУ, “састанак је служио јачању дијалог између држава чланица и Србије, са циљем фокусирања напора на кључне реформе, које би требало да омогуће напредак у процесу приступања”.
Србија није отворила ниједно ново поглавље, ни пре ни после нове методолгије, још од 10. децембра 2019. године. Стручњаци од тад процењују да је овај застој повезан са стањем у области владавине права и демократских институција у Србији.
Руси ће до 2024.године избацити нову генерацију муниције за чувени РПГ-7. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: EWB