Он је додао да НАТО оправдава активан развој регионалног система противракетне одбране (ПРО), између осталог, "обуздавањем" Русије, преноси Спутњик.
"Још један тренд последњих година постаје све веће распоређивање система ПРО и њихово повезивање са ударним средствима. Руски експерти су више пута указивали на дестабилизујућу улогу противракетне одбране у азијско-пацифичком региону. Наше процене ситуације у потпуности су потврђене у Европи у којој НАТО сада представља регионалну ПРО као један од елемената обуздавања Русије. Стога изјаве о томе да противракетна одбрана није усмерена против Русије и Кине падају у воду", рекао је Шојгу.
Шојгу је приметио да ситуацију компликује чињеница да су након повлачења Вашингтона из руско-америчког Споразума о ликвидацији ракета средњег и малог домета уклоњена било каква ограничења у погледу стварања и распоређивања ракета те класе, укључујући и у Азији.
"Са војног становишта, комбинација ударне ракетне компоненте са средствима ПРО може да промени однос снага не само у региону, већ и широм света. Уколико буде донета одлука о размештању ракета средњег домета, та ситуација ће представљати претњу за источне регионе Руске Федерације", упозорио је министар.
Он је рекао и да поједине европске земље заинтересоване су за ескалацију сукоба с Русијом. Као пример навео је кораке Украјине који су, како је рекао, изазвали нову кризу у Донбасу уочи самита НАТО-а у Бриселу, преноси Тас с.
Шојгу је рекао да се у Европи појачала тенденција ка повећаној војној конфронтацији.
"Северноатлантска алијанска појачава број снага у високој приправности и истражује путеве за брзо распоређивање снага на границама Савеза Русије и Белорусије", рекао је Шојгу.
Он је навео као пример вежбе "Одбрана Европе" где су се, како је рекао, спроводиле офанзивне операције на источном крилу Алијансе.
Шојгу је казао и да је НАТО постао глобални војно-политички савез чији је главни задатак обуздавање Русије и Кине.
Он је оценио да развој ситуације у области контроле наоружања у Европи умногоме зависи од САД, казао је Шојгу.
"Закључи недавно одржаног самита председника Русије и САД Владимира Путина и Џозефа Бајдена су потврдили да је проблем обнове стратешког дијалога више него актуелан. Накупило се много питања које је неопходно решавати узимајући у обзир интересе свих страна", нагласио је он.
Шојгу је оценио и да русофобија земаља-чланица НАТО-а побеђује прагматизам и упозорио да повлачење војске из Авганистана може да резултира обновом грађанског рата у тој земљи, рекао је Шојгу.
Он је оценио да је сада неопходно искористити потенцијал Шангајске организације за сарадњу јер без сарадње са Исламабадом и Техераном немогуће је решити "авганистанско чвориште".
Шојгу је упозорио и на то да низ земаља ствара командне центре чији је главни задатак спровођење офанзивних операција у космосу и сајбер простору.
Према његовим речима, дигитализација, роботизација и хиперзвуцне технологије избијају у први план када је реч о развоју новог наоружања.
"Свет се убрзано увлачи у нову конфронтацију која је далеко опаснија него што је то био слуцај током Хладног рата'’, закључио је Шојгу.
Како су руски бродовио и авиони запуцали на британски разарач, погледајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг