Техеран овим потезом жели да изврши притисак на владу у Багдаду како би платила заостала дуговања, а ирачки министар за енергетику Маџед Махди Хантуш је у понедељак поднео оставку суочен са политичким притисцима и незадовољством грађана због прекида напајања електричном енергијом широм земље, преноси АП.
У покрајинама на југу земље, где су просечне температуре око 50 степени, скраћено је радно време због екстремних врућина, а у Басри, провинцији богатој нафтом, грађани су путем друштвених мрежа позвали на протест ако влада до 18 часова не обезбеди снабдевање струјом.
Ослањање Ирака на увоз струје из Ирана константни је извор напетости у односима са САД, које условљавају укидање санкција Техерану, између осталог и наставком испоруке енергије Ираку, пошто Багдад увозом гаса и електричне енергије из Ирана задовољава трећину својих потреба.
Ирак дугује Ирану четири милијарде долара. Дуговања су делимично резултат економске кризе, али и компликованог начина плаћања како би се избегле америчке санкције, пошто Ирак не може да плаћа, већ измирује своје обавезе кроз робу, лекове и друге трошкове повезане са иранском дипломатском мисијом и компанијама које раде у Ираку.
О југословенској судбини Украјине прочитајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг