У дугом и отвореном разговору представници Европске уније и Сједињених Америчких Држава су упознали Светејшег Патријарха и архијереје са активностима које предузимају ради наставка дијалога између представника Београда и Приштине.
Истакли су и да се ангажују и на решавању проблема на нижем, општинском нивоу, као што је питање везано за статус и имовину манастира Високи Дечани, за захтев Приштине да се са листе угрожених споменика културе под заштитом Унеска уклоне манастири Пећка Патријаршија, Високи Дечани и Грачаница, као и црква Богородице Љевишке у Призрену, за право слободе кретања, као и друга питања од највећег значаја за свакодневни живот Српске Православне Цркве и верног народа на Косову и Метохији.
Посебно су истакли да су древни манастири, као што су Високи Дечани, Грачаница и други, за њих живи организми, а не само споменици културе и да тако треба и да остане. Нагласили су да они не носе никаква готова и унапред припремљена решења или притиске, него да разговори које воде са Његовом Светошћу и архијерејима сведоче да желе поштено и праведно решење.
Његова Светост Патријарх г. Порфирије и епископи су захвалили представницима Европске уније и Сједињених Америчких Држава на ангажовању, које може битно да олакша тежак живот свештенства, монаштва и српског православног народа на Косову и Метохији.
"Њихову мисију, с обзиром на то да је заснована на дијалогу, доживљавамо као јеванђелску, јер као хришћани, сваког човека видимо као брата, као ближњег и стога смо увек спремни на дијалог. За нас су Косово и Метохија, Република Српска и Црна Гора од животне важности", поручио је Патријарх и истакао да није непознаница да Владу у Приштини дијалог суштински не интересује, што убедљиво потврђују проблеми манастира Високи Дечани, захтев упућен УНЕСКУ и свакодневне тешкоће наше Цркве и народа широм јужне српске покрајине.
Највиши представници Српске Православне Цркве су подржали дијалог, али не под условом да на било који начин угрожава или доводи у питање интересе Цркве, верног народа и државе Србије.
Став Српске Православне Цркве је добро познат: ради се о незаконитој сецесији дела територије и не постоји начин да неко наметне такво решење које ће прихватити незакониту сецесију. Патријарх Порфирије је изнео став да кроз дијалог треба ићи ка европском решењу, које је у духу Европске уније, где границе омекшавају и постају мање важне.
Српски архијереји су нагласили забринутост због односа приштинских власти према Српској Православној Цркви која доследно поштује тамошње законе.
"Очекујемо да институције поштују Цркву, да не насрћу на наше име, наш идентитет, и порекло наших светиња", истакао је патријарх Порфирије и нарочито указао да Цркву не чине само парохијски и манастирски храмови, свештенство и монаштво, него верни народ који је прогнан из својих кућа и који не види могућност да оствари своја имовинска права уколико то не може и широм културног света познати манастир Високи Дечани упркос правоснажним пресудама правосудних органа.
Косово и Метохија су за Србе оно што је Јерусалим за Јевреје, а Пећка Патријаршија за Српску Православну Цркву оно што је Ватикан за Католичку Цркву.
Палмер:САД тражи од Приштине да поштује владавину права
За САД и ЕУ веома је важно да се интереси Српске православне цркве на КиМ заштите, а пре свега имовина, каже за Танјуг заменик помоћника секретара и специјални представник за Балкан Метју Палмер.
На наше питање да ли је патријарху Порфирију дао гаранције да ће српско културно наслеђе на КиМ бити заштићено, Палмер каже да је први пут посетио манастир Високи Дечани и да је на свим састанцима које је имао у Приштини истакао очекивања САД да ће се власти у Приштини руководити владавином права, регистровати имовину цркве кроз процес у катастру и обезбедити да манастири имају уредно потраживање на парцеле које су њихова имовина.
"То је важно за очување културног наслеђа, али и за питање владавине права. Моји састанци са (Мирославом) Лајчаком и патријархом Порфиријем дали су нам прилику да разговарамо и да кроз дијалог са лидерима цркве истакнемо и обезбедимо да се брига о имовини цркве рефлектује и кроз процес дијалога", нагласио је Палмер.
Лајчак пред сусрет с Порфиријем: У Београду сам да припремим дијалог
Специјални представник ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак пред састанак са патријархом Порфиријем , који га је угостио у Патријаршији око 9.30, изјавио је за Танјуг да у Београд није дошао са порукама, већ како би се припремио наставак разговора Београда и Приштине.
"Нисам дошао са порукама, дошао сам са намерама да добро припремимо састанак председника Србије Александра Вучића и косовског премијера Аљбина Куртија. Битно је да знамо шта ту можемо да очекујемо", рекао је Лајчак.
На питање за када је договорен наставак дијалога, Лајчак је поновио да се датум зна, али да ће га саопштити шеф европске дипломатије Жозеп Борел.Т
Тема састанка патријарха са двојицом изасланика је, како се очекује, положај српске културне баштине и проблеми Српске православне цркве на КиМ.
О кривичној пријави због смрти митрополита Амфилохија прочитајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг