Ипак, без значајне промене политике Пекинга, проста замена реторике неће моћи да поправи штету по репутацију Кине.
Си је на састанку Комунистичке партије у уторак рекао да Кина мора да побољша начин на који свету говори о себи и да убеди људе да Кинеска комунистичка партија тежи срећи свих Кинеза, пише Гардијан, указујући да коментари кинеског председника долазе усред растуће изолације Кине у глобалној заједници и напетости с међународним медијима.
Сугеришући, како наводи британски лист, забринутост због негативног имиџа Пекинга, Си је рекао да је пресудно да Кина развије јачи „међународни глас” који одговара њеној националној снази и глобалном статусу, како би свету представила „истинску, тродимензионалну и свеобухватну Кину”.
Иако све снажнија светска сила настоји да побољша свој положај на глобалној сцени, односи с многим западним државама су се покварили, углавном, услед забринутости због кршења људских права етничких мањина, посебно муслимана у Синђиангу, репресије у Хонгконгу, агресије према Тајвану и прошлогодишњих покушаја да заташка почетак ширења корона вируса, преноси Танјуг.
Погоршање односа са САД и њиховим савезницима попут Канаде, Велике Британије и Аустралије довеле су до размене санкција, протеривања или застрашивања страних новинара и све ратоборнијих коментара кинеских дипломата познатих као „вукови ратници”, који користе своју платформу за агресивну одбрану кинеске политике и омаловажавање противника.
Сијеви коментари, додаје лист, подстакли су спекулације међу аналитичарима да председник Кине тражи од „вукова ратника” да ублаже свој наступ.
Репутација Кине је оштећена у незгодно време, уочи стогодишњице формирања Кинеске комунистичке партије, која ће, према најавама, бити бомбастично национално славље, али и, како наводи Гардијан, прилика да Си зацементира своје лидерство, преноси Танјуг.
Иако су кинеске дипломате последњих година све гласније, исказујући сарказам и агресију према онима који оспоравају њене ставове, аналитичари кажу да су Сијеве речи ретко признање изолације Пекинга, указује Би-Би-Си, наводећи да су агресивни наступи названи дипломатија „вукова ратника”, по патриотским филмовима у којима се елитне кинеске специјалне снаге сукобљавају с плаћеницима под америчким вођством.
Свако ко прати кинеске дипломате на Твитеру зна колико је њихов тон последњих година често био недипломатски, указује Би-Би-Си у анализи, додајући да су дипломате подстицане да примењују конфронтациону стратегију „вукова ратника”, понекад и с увредљивим порукама, па чак и директним нападима на стране владе.
Ако Си заиста жели да његова администрација буде виђена као „допадљивија”, то ће захтевати наглу промену приступа од 180 степени, пошто се од Филипина преко Аустралије до Европе, расположење јавности према кинеској влади погоршава, за шта се, макар делом, криве агресивне изјаве кинеских званичника.
Кључна Сијева реченица на политбироу је вероватно када је рекао да руководство партије треба да преузме контролу над „тоном” комуникација са спољним светом, указује Би-Би-Си, додајући да би многи рекли да је тај тон измакао контроли.
Проблем је, истиче се у анализи, што је направљена толика штета да ће бити потребно више од просте промене реторике, вероватно ће бити потребна промена у акцијама.
Након што су кинески званичници годинама бесомучно бранили земљу од свих стварних и перципираних претњи испаљивањем упозорења и увреда, чини се да се Си коначно умешао и рекао им да утишају тон, пише Вашингтон пост, уз оцену да позив председника да Кина буде „допадљивија” можда неће укротити „вукове ратнике”.
Репутација Кине на Западу у последње време стрмоглаво пада, указује лист.
Према Пјуовом истраживању објављеном у октобру, већина испитаника у 14 земаља је негативно оценила Кину. Негативни ставови достигли су деценијски максимум у девет од тих земаља.
Уз то, позиви за бојкот Зимских олимпијских игара у Пекингу 2022. не јењавају, док су напори кинеске вакцинске дипломатије закомпликовани извештајима о ниској ефикасности кинеских вакцина и новим таласима заражавања.
Многи су с добрим разлозима сумњичави према стварној промени, пише Вашингтон пост, указујући да су „вукови ратници” можда контроверзни у иностранству, али су популарни у Кини, при чему се поставља питање да ли су они основни узрок кинеске агресивне спољне политике, а не симптом.
Си је 2016. јавно позвао на борбени приступ у промовисању кинеских интереса и чини се да његови коментари на политбироу сугеришу да је тај период завршен, али неки аналитичари на то гледају с опрезом.
Штавише, нису неотесани твитови то што је довело међународни углед Кине на лош глас, истиче „Вашингтон пост”, уз оцену да кинеске међународне односе кваре Сијева политика репресије у Синђиангу и Хонгконгу, као и систематска тајновитост и параноја који онемогућавају проналажење узрока корона вируса.
Чвршће узде над „ратницима вуковима” можда неће поправити међународне односе Кине, указује амерички лист закључујући да ће агресивне дипломате, ако не буде значајне промене политике Пекинга, вероватно наставити свој приступ.
Како је Путин победио америчке санкције, сазнајте ОВДЕ.
Извор: Правда