ЦИА, која је била у срцу двадесетогодишњег америчког присуства у Авганистану, ускоро ће изгубити базе у земљи одакле је водила борбене мисије и ударе беспилотним летелицама, помно надгледајући талибане и друге групе као што су Ал Каида и Исламска држава. Аналитичари агенције упозоравају на све веће ризике преузимања талибана.
Званичници Сједињених Држава у последњем тренутку настоје да осигурају базе у близини Авганистана за будуће операције. Али сложеност континуираног сукоба довела је до трновитих дипломатских преговора јер се војска труди да све снаге избаце почетком и средином јула, знатно пре крајњег рока председника Бајдена до 11. септембра, према америчким званичницима и регионалним стручњацима.
Један фокус био је Пакистан. ЦИА. тамо је годинама користила базу за покретање беспилотних удара против милитаната у западним планинама земље, али је из тог објекта избачена 2011. године, када су се амерички односи са Пакистаном погоршали.
Било који договор сада морао би да заобиђе непријатну стварност коју пакистанска влада већ дуго подржава талибане. У дискусијама између америчких и пакистанских званичника, Пакистанци су захтевали мноштво ограничења у замену за употребу базе у земљи и ефективно су захтевали да се одјаве са било којих циљева које је или ЦИА или би војска желела да нападне Авганистан, према тројици Американаца упознатих са дискусијама.
Дипломате такође истражују могућност враћања приступа базама у бившим совјетским републикама које су коришћене за авганистански рат, иако очекују да ће се председник Русије Владимир В. Путин жестоко томе успротивити.
Недавни ЦИА извештаји војне обавештајне службе о Авганистану постали су све песимистичнији. Они су истакли добитак талибана и других милитантних група на југу и истоку, и упозорили су да би Кабул могао пасти под талибане за неколико година и вратити се да би постао сигурно уточиште милитаната склоних нападима на Запад, према неколико људи упознатих са процене.
Као резултат, амерички званичници виде потребу за дугорочним присуством прикупљања обавештајних података - поред војске и ЦИА. антитерористичке операције - у Авганистану дуго након рока који је Бајден одредио за трупе да напусте земљу. Али препирка око база илуструје како америчким званичницима још увек недостаје дугорочни план за решавање безбедности у земљи у којој су потрошили милијарде долара и изгубили више од 2.400 војника током скоро две деценије.
ОВК најавио – излазе на улице! Више о томе ОВДЕ.
Извор: Курир