Најновије

НЕМАЧКА ТАЈНА СЛУЖБА УПОЗОРАВА: Нема више „калифата“, али ...

Шеф немачке тајне службе БНД упозорава да је Исламска држава и даље једнако јака, иако више не држи територију „калифат“. Стручњаци за тероризам сагласни су да је ИС постала моћна глобална мрежа.

Џихадиста (Фото: Јутјуб)

Бруно Кал не даје интервјуе баш често, и обично их користи да пошаље важну поруку. Председник Савезне обавештајне службе (БНД), која се бави иностраним радом, сада упозорава да исламистички тероризам остаје озбиљна претња свету, две деценије након напада од Једанаестог септембра.

„Исламистички тероризам се развио и коштао је много људских живота“, рекао је Кал за Зидојче цајтунг ове седмице. Премда није више било терористичког удара упоредивог са Једанаестим септембром, „број терористичких актера се повећао, као и претња коју представљају“.

Сузбијање „калифата" у Сирији и Ираку, те убиство такозваног калифа Абу Бакр ал Багдадија 2019. године јесу били тешки ударци за Исламску државу. Али, како упозорава Кал, ИС се од тада претворила у све ширу мрежу која нема централну хијерархију, баш као некад Ал Каида.

Све више попут мафије

„Било је показатеља да је ИС после 2019. и губитка територија знатно ојачала“, каже нам Мирна ел Масри из хамбуршког Института за глобалне и регионалне студије. „Нове околности су протекле године погоршале ситуацију, и можда зато Кал сада говори о њој."

Како каже Ел Масри, пандемија погодује Исламској држави јер слаби власти у Ираку и шири очај међу људима, рецимо у избегличким камповима на северу Сирије. Тамо је сада плодно тле за регрутовање нових бораца џихадистичке паравојске.

Према речима наше саговорнице, ИС је поделила одговорност између команданата задужених за разне регионе. Уз то, све више користи мафијашке методе тако што рекетира трговце нафтом или пере новац кроз хотеле, некретнине или продају аутомобила у Ираку, Сирији, Турској и Уједињеним Емиратима.

„То је отежало немачким и другим службама праћење ситуације“, каже Ерик Штоленверк, стручњак за тероризам и регион Сахела у истом хамбуршком институту. Додаје да је ИС ојачала везе у подсахарској Африци, и посебно у Сахелу, географском појасу који се протеже од истока до запада Африке, јужно од пустиње Сахаре.

Јачање држава у борби против тероризма

Како је рекао главни обавештајац Кал, једини начин да се сузбију терористичке оргнизације попут ИС јесте „јачање монопола државне силе, изградња државних структура, гаранција безбедности“. „Морамо да помогнемо државама да поврате контролу, или да је макар одрже тамо где могу“, рекао је он, мислећи на земље попут Буркине Фасо, Нигера и Нигерије.

Истраживачица Ел Масри сагласна је да је слаба држава главна погодност за тероризам. „Јер, Исламска држава функционише као алтернативна држава: нуди приход, безбедност и друштвену покретљивост својим члановима. Другим речима, они могу да преузму улогу државе.“

Али Штоленверк није сигуран да је јачање држава довољно. „То су региони где су аутократски режими доминантни. Ако само подржаваш државну силу која врши репресију над становништвом, то може да има управо супрутан ефекат, односно да иде на воденицу фундаменталистичких организација.“

Међутим, Бруно Кал као да извлачи поуку из пропалог извоза демократије, какав је покушан у Ираку и Авганистану. „Не треба да обећавамо куле и градове попут извоза демократије, владавине права и идиле", рекао је он. „Главно је да се успостави безбедност."

„Далеко смо од демократија европског типа у региону Сахела“, каже и Ел Масри. „У овом процесу, прво иде безбедност, онда све остало.“ То не значи само слање војске, каже она, него војних инструктора који помажу домаћим снагама, али и хуманитарне помоћи у избегличке кампове у Ираку и Сирији.

Колика је опасност у Немачкој?

Попут БНД, и немачка Служба за заштиту уставног поретка, која се бави домаћом безбедношћу, рачуна да је опасност од исламиста у Немачкој једнака као и претходних година. Међу исламистичке нападе од прошле године броји се рецимо напад ножем на један хомосексуални пар у Дрездену. Нападач је, како се верује, био симпатизер исламиста. Један од нападнутих је преминуо.

Ова Служба упозорава да би „сваког трена“ Немачку могли да погоде и сложени, добро планирани напади каквих још није било у земљи.

Штоленверк каже да највећа опасност прети од „вукова-самотњака“. „Рецимо од људи који се радикализују путем интернета – јако је тешко обавештајним службама да их надгледају или спрече.“

Последњи извештај Службе за заштиту уставног поретка то потврђује. Наиме, обично такав извештај даје статистичку процену о броју екстремиста у земљи. Овог пута се отворено признаје да се не може проценити колико чланова или симпатизера Исламске државе или Ал Каиде живи у Немачкој.

Нови руски тенк погледајте ОВДЕ.

Извор: Дојче Веле

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА