Као и његове планове да поново отвори обални град испражњен од својих првобитних кипарских Грка.
"Одбацујемо декларацију Савета безбедности УН у вези плана поновног отварања летовалишта Вароша, као и изјаве разних земаља које се темеље на неоправданим захтевима који су у складу са стварношћу на острву", поручило је турско министарство спољних послова у саопштењу и додало да више десетина година напора није омогућило постизање федералног статуса острва Кипра због "непопустљивог стајалишта кипарско-грчке администрације".
То средоземно острво је подељено од 1974. између Републике Кипра, чланице Европске уније, на југу оства и Турске Републике Северни Кипар, самопроглашене 1983., коју признаје једино Турска.
Савет безбедности УН-а у петак је једногласно прихватило декларацију о решењу Кипарског сукоба "темељену на федерацији две једнаке политичке заједнице и зоне", изреком осудивши "једностране акције турског председника Реџепа Тајипа Ердогана.
Чланови Савета "осуђују најаву турског председника и челника кипарских Турака од 20. јула 2021. о новом отварању дела затворене зоне Вароше".
Савет безбедности дубоко жали због тих једностраних акција које су противне претходним резолуцијама и изјавама, додаје се.
Траже да се одмах повуче та мера отварања, као и "све промене изведене у Вароши од октобра 2020."
Због чега Пољска улази у сукоб са САД и Израелом, сазнајте ОВДЕ.
Извор: Index.hr