У кратком саопштењу кинеске војске потврђено је да су ратни бродови, противподморнички и борбени авиони послати у близину Тајвана да изведу здружене нападе и друге вежбе које ће изводити борбене јединице, преноси Ројтерс, а јавља Танјуг.
Наведено је и да су се САД и Тајван више пута договарали у провокацијама и слали озбиљне и погрешне сигнале, којима се нарушава кинески суверенитет и озбиљно подрива мир и стабилност у Тајванском мореузу, као и да је вежба одговор на спољно мешање и провокације тајванских снага које се залажу за независност.
Није нaведено који је конкретан случај изазвао овакву реакцију Пекинга, иако су раније овог месеца САД одобриле нови пакет продаје оружја Тајвану, конкретно, артиљеријски систем вредан око 750 милиона долара.
Тајван је данас протестовао због поновљених вежби Народноослободилачке војске Кине близу своје територије и окарактерисао овај потез као део кампање притиска да се острво примора да прихвати кинески суверенитет.
Премијер Су Це Чанг је поручио да Тајван не може да задеси судбина слична Авганистану у случају кинеског напада, као и да ако у земљи влада унутрашњи хаос никаква спољна помоћ неће бити довољна.
„Оно што се догодило у Авганистану показало је да ако је земља у унутрашњем хаосу, никаква помоћ споља неће правити разлику, а Тајван мора да верује у своју земљу и да може да се одбрани”, поручио је Су.
Пораз авганистанске владе након повлачења САД и бег председника изазвали су расправу на Тајвану о томе шта би се догодило у случају кинеске инвазије и да ли би САД помогле у одбрани Тајвана.
САД, као и већина земаља, немају званичне дипломатске везе са Тајваном, али су њихов најважнији међународни присталица и добављач оружја.
Лоше вести за НАТО можете да прочитате ОВДЕ.
Извор: политика