У извештају панела независних посматрача који надгледа Комитет за санкције против Северне Кореје Савета безбедности Уједињених нација, у који је Ројтерс имао увид, наводи се да је Пјонгјанг "наставио да тражи материјал и технологију за ове програме у иностранству".
"Упркос усредсређености земље на све веће економске потешкоће, Демократска Народна Република Кореја наставила је да одржава и развија своје програме нуклеарних и балистичких пројектила", закључили су посматрачи санкција.
Северна Кореја увела је строго затварање прошле године усред пандемије коронавируса која је смањила трговину и приступ помоћи, наневши штету економији која је већ оптерец́ена међународним санкцијама.
У јуну је лидер Ким Џонг Ун рекао да ће се земља суочити са "напетом" ситуацијом с храном и да ће много зависити од овогодишњих жетви.
"Изјаве које је дала ДНРК сугеришу продубљивање хуманитарних криза у земљи, иако блокада због Ковида 19 значи да је релативни утицај санкција на хуманитарну ситуацију вероватно смањен", написали су посматрачи УН-а.
"С обзиром на то да је блокада зауставила трговину, а да је последња жетва тешко погођена поплавама, тренутни изгледи по ширу популације ДНРК су лоши", рекли су.
Северна Кореја је подвргнута санкцијама УН-а од 2006. године због својих програма нуклеарних и балистичких пројеката. Савет безбедности је стално појачавао санкције у покушају да прекине финансирање програма.
Међу санкцијама су забрана извоза угља и других роба и забрана увоза нафте.
"Поморски извоз угља и других роба под санкцијама из ДНРК настављен је, али на знатно смањеном нивоу. Увоз нафтних деривата пријављен панелу значајно је опао у првој половини године", наводи се у извештају УН-а.
Пјонгјанг је такође наставио да приступа међународним финансијским институцијама, а радници из Северне Кореје наставили су да зарађују новац у иностранству за употребу у државним програмима, рекли су надзорници санкција УН, додајући: "Званичници у иностранству наставили су да осећају притисак да развијају токове прихода".
Посматрачи су рекли да настављају да истражују умешаност Северне Кореје у глобалне сајбер активности и сарадњу севернокорејских академика и универзитета са научним институтима у иностранству, "фокусирајући се на студије са потенцијалном применом у програмима масовног уништавања оружја".
Посматрачи санкција УН раније су известили да је Северна Кореја украла стотине милиона долара користећи сајбер нападе.
Лазански имао архиву јачу од Пентагона! Више о томе ОВДЕ.
Извор: Глас Америке