Све је мање времена да се зимске залихе напуне, а гас се у ЕУ купује по превисоким ценама. Такође, тарифе за струју су порасле.
Украјина захтева од Брисела да испита разлоге „руске саботаже“, јер Москва наводно ствара вештачки несташицу гаса, како не би повећала транзит кроз Украјину.
Јамал – Европа је један од кључних гасовода за ЕУ. Гас са севера Западног Сибира иде преко Белорусије и Пољске до Немачке. Али након несреће у близини Новог Уренгоја, стопа пумпања је пала за 3,5 пута.
У ноћи 5. августа, избио је пожар у највећем Газпромовом погону за прераду угљенводоника у Јамалско-Ненетском аутономном округу. Околности се истражују.
“Анализирају се узроци и последице несреће”, објаснила је корпорација.
Експлозија цена
Плаво гориво обара рекорде на европском тржишту од почетка јула. Као што је назначено у Банк оф Америца, то је због повећане потражње за горивом и истовременог смањења понуде течног природног гаса.
Свет излази из блокада – предузећа настављају са радом, запослени се враћају у канцеларије.
Смањење извоза руског гаса снажан је ударац за ЕУ.
“Добро позната комбинација нагло растуће потражње за гасом, подстакнута повећаном производњом енергије, ниским нивоом складиштења и смањеним залихама гаса, наставља да гура цене према горе”, наводи се у извештају банке.
Како објашњава Леонид Хазанов, независни индустријски стручњак, дошло је до наглог пораста потражње због поправки цевовода Јамал-Европа и Северни ток-1.
Тешко је рећи како ће се ситуација даље развијати. Ако радови на рестаурацији трају две или три недеље, неће бити потешкоћа у попуњавању складишних простора у Европи, а три или четири месеца већ представљају проблем, рекао је Хазанов.
Енергетски шок
Након поскупљења гаса, тарифе за струју су порасле.
У Великој Британији, регулатор за енергију “Офгем” дозволио је повећање тарифа за десет одсто од 6. августа. То је максимум од увођења ограничења цена 2019. Као резултат тога, у октобру, на самом почетку хладног времена, рачуни за струју за више од половине британских домаћинстава повећаће се за најмање 139 фунти.
“Руска саботажа”
Украјина је, према речима генералног директора Оператора система за транспорт гаса Украјине (ОГТСУ) Серхија Макогона, поднела жалбу антимонополском телу ЕУ.
Према речима Макогона, Газпром празни подземна складишта у ЕУ како не би повећао транзит кроз Украјину, упркос чињеници да Европа има рекордно високе цене и мало резерви.
“Чак и сада, Газпром узима гас из складишта како би испунио своје уговоре. Сходно томе, недостатак гаса у европским објектима за складиштење подземног гаса је углавном вештачки, и није примарни разлог за раст цена”, каже Макогон.
Међутим, мало је вероватно да ће украјински апел антимонополском телу ЕУ који захтева проверу поступака Газпрома приморати европске политичаре да учине нешто.
“Северни ток 2” капацитета 55 милијарди кубних метара годишње је скоро завршен.
Вашингтон је четири пута уводио санкције, али је пројекат дошао до завршне фазе и требало би да буде завршен до краја лета.
Да ли је све ово руска режија, што неки ЕУ аналитичари тврде, или није, остаје да се у неко догледно време види, али је сигурна чињеница да су ЕУ лидери сада свесни да се више не могу играти са стрпљењем Москве и да ће убудуће “Северни ток 2” бити без препрека. Уколико би дистрибуција гаса из “Северног тока 2” била заустављена или отежана сигурно је да ће се током зиме ЕУ заледити.
Руско распоређивање балистичких пројектила у Калињинграду угрозило би сву британску војну авијацију. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Webtribune.rs