У недељама уочи крајњег рока за повлачење америчких трупа, које је председник Џо Бајден зацртао за 31. август, тајни и високо обезбеђени комплекс ЦИА у Авганистану постао је центар прикривених мера евакуације пре него што су његови делови намерно уништени.
ЦИА је користила део комплекса, зван Орлова база (Еагле Басе), да обучава авганистанске противтерористичке јединице. Други део – први центар агенције за притвор у Авганистану познат као Слана јама (Салт Пит) – је онај за који је извештај америчке владе открио да је ту спровођено мучење затвореника.
Our new visual investigation shows how a secretive compound northeast of Kabul — the site of the Salt Pit, where the CIA previously tortured detainees — became the agency's hub for clandestine evacuations before parts of it were deliberately destroyed: https://t.co/AHuCPLI7hKpic.twitter.com/0nCEqmwzjk
— Christiaan Triebert (@trbrtc) September 1, 2021
Објекти и у Орловој бази и у Сланој јами су уништени како би се спречило да талибани заплене осетљиве материјале. Иако се одвијало неколико планираних детонација, хелипорт комплекса је и даље био коришћен за тајне евакуације, пише "Њујорк тајмс" чији су репортер анализирали сателитске слике, корпоративне податке, податке о летовима и друго како би установили како се овај процес уништења одвијао и како су талибани на крају лако ушли у комплекс.
Сам комплекс смештен је између индустријске зоне Кабула и планинског ланца, мање од пет километара од међународног аеродрома "Хамид Карзаи" који су милитанти ИД-К напали 26. августа током америчке евакуације.
Комплекс ЦИА величине је три квадратна километра и може се видети на сателитским снимцима, али буквално не постоје фотографије са терена које би показале његову унутрашњост.
More destruction appears to have occurred on Aug. 27, the day the Pentagon said US forces carried out controlled demolitions of their own equipment. NASA active-fire data, mapped here by @FIRIS_FireAlert, shows heat signatures across the CIA compound. pic.twitter.com/727yP1kN97
— Christiaan Triebert (@trbrtc) September 1, 2021
Слана јама
Делује да је ЦИА први пут почела да уништава објекте у Сланој јами током априла и маја, након Бајденове најаве да ће америчке трупе напустити Авганистан до септембра.
Our new visual investigation shows how a secretive compound northeast of Kabul — the site of the Salt Pit, where the CIA previously tortured detainees — became the agency's hub for clandestine evacuations before parts of it were deliberately destroyed: https://t.co/AHuCPLI7hKpic.twitter.com/0nCEqmwzjk
— Christiaan Triebert (@trbrtc) September 1, 2021
Изградња тих уништених објеката почела је од 2002-2004. Више уништења се појавило 27. августа, дан након што је Пентагон рекао да су трупе спровеле контролисану експлозију сопствене опреме. Јавно доступни подаци НАСА сензора показују да су мерења топлоте на локацији показала могућности активног пожара или експлозија. Сателитске слике од следећег дана такође показују два складишта видно оштећена ватром.
Орлова база
Место на којем је ЦИА обучавала авганистанске снаге оригинално је подигнуто на месту бивше циглане, а касније проширено у већи комплекс новоизграђених зграда, како су "Њујорк тајмсу" рекли актуелни и бивши амерички званичници.
Те нове структуре, за које је један бивши обавештајни аналитичар рекао да изгледа да укључују складиште муниције и терен за обуку, увелике су уништене 27. августа. Вероватно су у њима били документи, хард драјвови и друге осетљиве информације.
So what happened to the CIA black site after 2004? Parts became Eagle Base to train Afghan counterterrorism units. Virtually no on-the-ground footage exist, so we analyzed nearly two decades of satellite imagery and spoke with sources to map out the highly secured compound. pic.twitter.com/YPj1hdOMkg
— Christiaan Triebert (@trbrtc) September 1, 2021
Званичници су потврдили да је Орлова база уништена.
Евакуације
Током неколико недеља у августу, док су САД журиле да окончају своје дипломатске мисије у Авганистану, амерички држављани и угрожени локални становници евакуисани су из комплекса.
Сателитске слике показују десетине возила поређаних у колону у комплексу, у далеко већем броју него што се обично виђао на локацији. Многа од возила су изгледа касније намерно запаљена. Евакуисани су пребачени хеликоптером до аеродрома у Кабулу како би избегли талибанске контролне пунктове.
Before the CIA abandoned its last base in Afghanistan, it used the compound as an evacuation hub for Americans and Afghans who were likely to be targeted by the Taliban. We tasked a @planet satellite to take an image of the site on Aug. 24, showing dozens of vehicles lined up. pic.twitter.com/xIIztVVe5u
— Christiaan Triebert (@trbrtc) September 1, 2021
Подаци о летовима показују да су три хеликоптера Ми-17, руске производње, најмање 35 пута путовала до или од комплекса откако су талибани 15. августа преузели контролу над Кабулом. Тог дана су са те локације евакуисане стотине људи, рекли су извори упознати са операцијом.
"Њујорк тајмс" подсећа да је ЦИА претходно признала да је користила Ми-17 хеликоптере, а један чак приликом уласка у Авганистана у септембру 2001. кад је започела инвазија.
The CIA has previously acknowledged that it has flown Mi-17s — and even used one to enter Afghanistan back in Sept. 2001 to kick-start the war. pic.twitter.com/VgSrBRhRLf
— Christiaan Triebert (@trbrtc) September 1, 2021
Један од летова је случајно снимила шпанска телевизија током лајвстрима 20. августа.
Долазак талибана
Како делује, до 28. августа, евакуације и уништења објеката су били готови. Снимци подељени онлајн 30. августа приказују талибанске борце како већ улазе на локацију.
We found (and corroborated with flight data) that one of the Mi-171E helicopters was inadvertently captured in a livestream by @MARCATV, a Spanish news outlet, as it flew from HKIA to the CIA compound toward the compound on Aug. 20. pic.twitter.com/lG1qVi0qHY
— Christiaan Triebert (@trbrtc) September 1, 2021
Иако су објекти и оружје у њима били уништени, делује да је талибанима било јасно где су ушли.
- Ово је веома важно место – рекао је један од њих снимајући около камером.
Отпор Паншира негира да су талибани преузели провинцију! Више о томе ОВДЕ.
Извор: New York Times